Kali Linux Uyumlu WiFi Adaptörleri Listesi

Etik hackerlık ve sızma testi uygulamalarına giriş yapmak isteyen kişilerin karşılaştıkları problemlerden biri şüphesiz ki WiFi adaptörü seçimidir. Piyasada çok fazla sayıda WiFi adaptörü bulunmasına rağmen bu adaptörlerin büyük bir kısmının Kali Linux için uyarlanmış sürücüsü yok. Özellikle bir de Kali Linux’u sanal makine olarak kurunca çok daha farklı sorunlarda çıkabiliyor.

Kali Linux için WiFi adaptörü alırken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü aldığınız adaptörün Kali Linux ile uyumlu olmaması olası. Bunun yanı sıra aldığınız adaptör Kali Linux için uyumlu olsa bile her adaptör Monitor Mode’a geçemiyor ve bazı kablosuz ağ ataklarını gerçekleştiremiyor. Durum böyle olunca aldığınız WiFi kartı boşa gidiyor. Bunu kendimde deneyimledim.

Bu içerikte hem İngilizce kaynaklarda yer alan WiFi adaptörü tavsiyelerine hem de kendi önerilerime yer vereceğim. Eğer listelemiş olduğum WiFi adaptörlerinden farklı bir adaptör aldıysanız ve aldığınız kart Kali Linux ile sorunsuz çalıştıysa veya çalışmadıysa yorum yaparak bu kartın modelini belirtmenizi rica ediyorum. Böylelikle daha fazla kişi için yardımcı olacaktır.

Kali Linux Uyumlu WiFi Adaptörleri (2020)

inca IUWA-150X WiFi Adaptörü

*Ürünün kutusu farklılık gösterebilir

Kendi deneyimlerime göre inca marka wifi adaptörlerinin büyük bir kısmı Kali Linux’u destekliyor. Zaten inca şirketinin ürünlerinin kutusunda Backtrack3 destekli sembolu bulunmakta. Bu sembolde adaptörün Kali Linux’u desteklediğini temsil ediyor.

IUWA-150X ürününe uzun süredir sahibim. Gerek monitor mode’a geçmek olsun, gerek ileri seviye ağ saldırıları olsun herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor. Fiyatı 60-80 TL arası değişmekte. Ürünün başarılı bir anteni var ancak çekim mesafesi iç mekanda çok yüksek değil. Daha yüksek çekim mesafeli bir ürün almak istiyorsanız inca IUWA-300N Çift Antenli WiFi adaptörünü 100 TL civarına alabilirsiniz.

Alfa Network AWUS036NHA

Alfa Network şirketinin bir WiFi kartı olan bu ürün dünya çapında etik hackerlar ve sızma testi uzmanları arasında şüphesiz en popüler ürünlerden biri. Ancak ürünü Türkiye içerisinde bulabilmek neredeyse imkansız. Bulabilseniz bile fiyatları normalden çok yüksek olmakta. Şahsi olarak ürünü deneme imkanı bulamadım ancak bu alanda en popüler kartlardan biri olduğundan dolayı muhtemelen sıkıntı çıkarmayacaktır. Yurt dışı alışverişi ile veya bulabilirseniz ikinci el olarak satın alabilirsiniz.

TP-LINK TL-WN722N

TP-Link’in bu ürünü yine dünya çapında oldukça popüler olan WiFi kartlarından biri. Bu kartı almayı düşünürseniz dikkat etmeniz gereken en büyük nokta kartın 1.0 veya 1.1 sürümü olması. Günümüzde bu sürümü bulabilmek oldukça zor. Eğer bulamazsanız ürünün başka bir sürümünü almayın. Kartın 1.0 ve 1.1 haricinde diğer sürümleri Kali Linux’u desteklemiyor.

Diğer WiFi Kartları

Yazının başında belirttiğim gibi piyasada çok sayıda WiFi kartı bulunmakta ve bunların büyük bir kısmı etik hackerlık uygulamalarında yapabileceğiniz işlemleri desteklemiyor. Ben şahsi olarak backtrack3 destekli olduğunu belirttiğinden dolayı inca ürünlerini tavsiye ediyorum ancak yine de %100 sorunsuz bir şekilde kullanacağınızı garanti edemem. WiFi kartı konusunda yapabileceğiniz en iyi çözüm deneme-yanılma yapmaktır. Bundan dolayı kullandığınız farklı wifi kartlarını yorumlar kısmına yazmanızı rica ediyorum.

Eğer farklı bir WiFi kartı denemek isterseniz aşağıdaki chipset’e sahip WiFi kartlarının satın alınması önerilmektedir. Ancak yine de dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bir WiFi adaptörünün bu chipsetlerden birine sahip olması o WiFi kartının Kali Linux ile uygulayacağınız işlemleri desteklediğini garantilemez

  • Atheros AR9271
  • Ralink RT3070
  • Ralink RT3572
  • Ralink RT5572
  • Realtek RTL8812AU
  • Ralink RT5370N

    Leave a Reply