Siber Suçlar – Siber Suçun Tarihi ve Türleri

Önemli Bilgilendirme:

Bu içerik bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Lütfen herhangi bir siber suç durumuna maruz kaldığınızda veya herhangi bir suça tanık olduğunuzda Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına veya en yakın Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek destek alın.

Bu dünyada antik medeniyetlere kadar uzanan; cinayetten organize suçlara kadar ulaşabilen büyük bir suç geçmişi var.

Kutsal metinlerde (Tanah, Eski Ahit ve Kur’an) işlenen ilk suçun kardeşi Habil’i öldüren Kabil tarafından işlendiği dile getirilir. Evrim düşüncesine göre de modern insanın işlediği en büyük suçlardan birinin Neandertaller ve diğer türlerin Homo Sapiens tarafından yok edilmesi düşüncesidir.

Dünya üzerinde suçun tarihi uzun ancak burada farklı daha modern suçları ele alacağız. İnternet ve teknoloji günümüzde neden bu kadar önemli? Siber dünya toplum ile nasıl ayrılamaz bir şekilde bütünleşti? ve en önemlisi siber suç neden bu kadar önemli ve tehlikeli?

Siber Suçun Türleri

Günümüzde temel olarak bilgisayar sistemi ile işlenen suçlar olarak tanımlanan Siber Suçlar veya Bilişim Suçları ortaya çıktığı andan itibaren dünyadaki çoğu suçun yerini almaya başladı. Siber suçu hukuksal açıdan değil, sistem açısından incelediğimiz zaman karşımıza üç farklı suç eylemi çıkıyor.

İlk durumda siber ortam bir saldırı platformu olarak kullanılmakta ve bir bilişim sistemi hedef alınmaktadır. Bu suç türü verilerin çalınması, değiştirilmesi, ortadan kaldırılması, yazılım sistemlerini bozma, hizmet engellemesi olarak nitelendirilebilir.

İkinci durumda bilgisayar; bilgisayarı içeren bir silahtır. Bu suç türü zorbalık, bilgisayar sabotajı, rahatsızlık verme, spam, yasaklı içerik dağıtımı olarak nitelendirilebilir.

Üçüncü durumda ise bilgisayar herhangi bir suçun kendisi üzerinden işlenmesine yardımcı olacak bir kolaylaştırıcıdır. Bu suç türü internet üzerinden uyuşturucu veya tehlikeli madde satışı, internet üzerinden telifli içeriklerin korsan olarak dağıtılması veya internet üzerinden terörist gruplarını ve organize suçları desteklemek olarak nitelendirilebilir.

Siber Suçun Tarihi

Dünyadaki ilk hack işlemleri canı sıkılmış üniversite öğrencileri tarafından zararsız bir amaçla yapıldı. Ancak 1999-2000 yılları itibariyle siber suçlar bireysel hackerlardan daha büyük organize suçlar haline geldi.

Siber suçların oluşmasında ve gelişmesindeki en önemli faktör siber suçu uygulayan kişinin motivasyon kaynağıdır.

Siber suçun oluşumunu daha iyi anlayabilmek için motivasyonu daha iyi anlayabilmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar (İleri Okuma Yapılabilir):


Uyarı:

Bu sitede bulunarak bu içerikte yer alan bilgileri veya uygulamaları kötü amaçla kullanmanız durumunda sorumluluğun size ait olduğunu belirten Sorumluluk Reddi Beyanını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız

Eğitim ve bilgilendirme amaçlı olan bu içerik Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Lütfen tam kaynak ve yazar adı belirtmeden paylaşmayın ve alıntılamayın

Leave a Reply