siber suclar blog

Siber Suçlar – Suçun Aktörleri ve Motivasyonu

Önemli Bilgilendirme:

Bu içerik bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Lütfen herhangi bir siber suç durumuna maruz kaldığınızda veya herhangi bir suça tanık olduğunuzda Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına veya en yakın Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek destek alın.

Bir siber suçun nasıl oluştuğunu çözebilmek ve anlayabilmek için suçun aktörlerine ve motivasyonuna odaklanmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Siber suçun kendisi benzersiz ve eşsiz bir iştir. Suçu işleyenler genellikle anonimliğe veya kimlik taklidi yöntemine başvurur ve böylece kolay kolay tespit edilemezler. Tıpkı birçok suç gibi siber suçları işleyen kişilerde bu işi farklı sebeplerden dolayı gerçekleştiriyor. Bu içerikte siber suçların farklı motivasyonlarına yer vereceğim.

Herhangi bir bilgisayar sistemine saldırı yapan, genellikle grup içerisinde olmayıp yalnız çalışan hackerlar göz önünde bulundurulduğu zaman hack işleminin amacını temsil eden üç farklı sınıflandırma bulunmaktadır.

Bunlardan ilki Beyaz Şapkalı Hackerlardır. Sınıflandırmaya göre bu kişiler herhangi bir kurumun veya şahsın siber ortamını saldırılara karşı koruyan; Siber Güvenlik Uzmanı, Siber Güvenlik Analisti gibi unvanlara sahip olabilen kişilerdir. Bu kişiler hack işlemine savunma ve korunma odaklı yaklaşmaktadır ve sadece kendi sanal hacking laboratuvarlarında, 3.şahıslara saldırı düzenlemeden bilgisayar sistemlerine saldırı yaparlar.

İkincisi ise Siyah Şapkalı Hackerlardır. Sınıflandırmaya göre bu kişiler tamamen kazanç veya zarar verme amaçlı siber saldırı düzenlerler. Bilgisayar sistemlerine zarar verirler, verileri değiştirebilir, silebilir veya sızdırabilir, yetkisi bulunmayan bilgilere erişebilir ve kalıcı hasarlar verebilirler. Bu hackerlar yasa dışı siber suçlar işlerler.

Üçüncüsü ise Gri Şapkalı Hackerlardır. Bu kişiler herhangi bir kurumun bilgisayar sistemine, web sitesine veya siber destekli bir ortamına sızarlar ve zarar vermeden geri çıkarlar. Genellikle kullandıkları açıkları kurumlara bildirirler ve böylece açık kapatılır.
Bu bir hırsızın bir eve girdikten sonra biraz dolaşması, bir şeye dokunmaması ve çıkarken buzdolabına “Evinize girdim” şeklinden bir mesaj bırakması gibidir. Yapılan bu işlemin yasal olup olmaması bir tartışma konusudur. Ancak sonuç olarak birinin evine izinsiz girdiğiniz zaman özel mülkiyet hakkını çiğnediğinizden bu işlemin siber suç sayılabileceği kesin bir gerçektir.

Bu sınıflandırma dışında da siber suç işlemlerinin oldukça fazla motivasyonu ve aktörü bulunmaktadır.

Bu aktörlerden biri de kendini göstermek, iz bırakmak ve tanınmak için zarar verme amaçlı saldırılar düzenleyen hackerlardır. Bu kişiler başarılarıyla övünmeyi çok sevindikleri için genellikle kısa sürede yakalanırlar.

Farklı bir aktör ise bilgisayar kullanan sosyal aktivistler yani hacktivizm gruplarıdır. Bu gruplar kendi sosyal amaçlarını bilgisayar sistemleri aracılığıyla savunan hackerlardan oluşur. Bu gruplar genel olarak politik gündem, bilgi şeffaflığı, internet sansürü, hükümet veya kurum içerisinde yolsuzluk gibi konularda kendilerini gösterirler. Seslerini duyurabilmek için verileri sızdırabilir veya sistemlere zararlar verebilirler.

Bir diğer grup vatanseverlerdir. Bu kişiler veya gruplar ülkelerine yapılan saldırıları tespit ederek gönüllü bir şekilde bunları önleyen ve zararı minimuma indiren genellikle siber suç işlemeyen beyaz şapkalı hackerlardır.

Başka bir grup ise virüs kodu ve sistem açığı yazarlarıdır. Bu kişiler tam olarak hacker sayılmaz ve genelde saldırılar düzenlemezler. Ancak siber saldırıların düzenlenmesinde kullanılabilecek zararlı yazılımlar yazarlar ve internetin gizli noktalarında sistem açıklarını ifşa ederler.

Siber suçlar bireyler veya gruplar tarafından işlendiği gibi kurumlar veya hükümetler tarafından da işlenebilir. Kurumlar rakip şirketlerinin bilgilerini ele geçirmek veya rakip şirketlerin adlarını lekelemek için profesyonel hackerlar tutabilir. Bu oldukça büyük bir suçtur . Aynı zamanda hükümetler düşman ülkenin askeri veya gizli bilgilerine ulaşabilmek için siber ortam destekli, Espiyonaj (Casusluk) ve Kontrespiyonaj (Karşı Casusluk) faaliyetleri gerçekleştirebilirler.

Siber suçun oluşmasına sebep olan bunlar gibi oldukça fazla faktör ve motivasyon çeşidi var. Bir siber suçu anlayabilmek için çok daha fazla derine inmeniz gerekebilir.

Siber Suçlar Konusuna Ait Diğer Yazılar:

Kaynakça:

Uyarı:

Bu sitede bulunarak bu içerikte yer alan bilgileri veya uygulamaları kötü amaçla kullanmanız durumunda sorumluluğun size ait olduğunu belirten Sorumluluk Reddi Beyanını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız

Eğitim ve bilgilendirme amaçlı olan bu içerik Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Lütfen tam kaynak ve yazar adı belirtmeden paylaşmayın ve alıntılamayın

Leave a Reply