DNS Değiştirme Aracı Ön Resmi

DNS Değiştirme Aracı ile Sorunsuz DNS Değiştirme

Sızma testi uygulamaları ve etik hackerlık çalışmaları gerçekleştirirken gerek erişim limitlerini kaldırmak gerekse VPN araçlarını çalıştırabilmek için DNS adreslerini değiştirme işlemi büyük bir önem arz ediyor. Bundan dolayıda çoğu etik hackerlık ve sızma testi eğitiminde DNS değiştirme işlemi yapılan ilk işlemlerden.

Ancak Linux sistemlerde DNS adreslerini değiştirme imkanı sağlayan /etc/resolv.conf dosyası önemli bir sistem dosyası olduğundan ve düzenlenmesi için root yetkisi gerektiren bir dosya olduğundan dolayı DNS değiştirme işlemi yapılırken çok sık hatalarla karşılaşılabiliyor. Bunun yanı sıra DNS adreslerini değiştirebilmek için sürekli dosya düzenlemesi yapmakta bir noktadan sonra rahatsız edici olabiliyor.

Bu tür sorunlarla karşılaşma durumunu minimuma indirmek, siber güvenlik ve Linux sistem yönetimi konularına yeni başlayanlar için işlemleri biraz daha kolaylaştırmak adına açık kaynaklı, basit bir DNS değiştirme aracı oluşturdum.

Github sayfasına bu adresten ulaşabileceğiniz DNSdegistirici aracı ile herhangi bir sorun yaşamadan, hızlı bir şekilde DNS adreslerinizi değiştirebilirsiniz.

DNSdegistirici Aracı

DNSdegistirici /etc/resolv.conf dosyasını düzenleyerek Linux sistemlerde DNS adresini değiştiren basit bir araçtır. Sızma testi ve etik hackerlık uygulamaları yapmak isteyenlerin yaşadıkları DNS değiştirme işlemi sorunlarının önüne geçmek için yazılmıştır. Aracın kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır.

Aracın Kurulumu

Aracın kurulumu oldukça basittir. Aşağıda bulunan kurulum kodunu, internet bağlantısı ve sudo (root) yetkisi olan bir Linux sisteminde terminale yazmanız yeterli olacaktır.

bash <(wget -qO- https://git.io/Jf8cu)

Dipnot: Kali Linux 2020.1 ve sonrası işletim sistemlerinde aracın kurulabilmesi ve çalışabilmesi için öncelikle sudo su komutu ile root yetkisi alınması gerekmektedir.

Kurulum kodunu yazdıktan sonra kurulum ekranı açılacaktır. Karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip ederek aracı hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

Araç kurulduktan sonra herhangi bir terminale dnsdegistir yazarak aracı başlatabilirsiniz. Aracı çalıştırmak için root yetkisine sahip olmanız gerektiğini unutmayın sudo su komutu ile root yetkisi alabilirsiniz.)

Aracın arayüzü

Aracın Kullanımı

DNSdegistir aracı ile DNS adreslerini değiştirmek için iki yöntem bulunmaktadır;

1. Rastgele DNS Adresleri Girme

dnsdegistir komutu ile aracı başlattıktan sonra “1” işlem numarasını girerek rastgele DNS adresi kayıt işlemini başlatabilirsiniz. Bu yöntemde internet üzerinden alınmış ve ücretsiz olan rastgele 3 DNS adresi sisteminize kayıt edilecektir.

Otomatik DNS adresi kayıt işlemi sonuç örneği

DNS adresleriniz kalıcı olarak kayıt edildiğinden dolayı isteğe bağlı olmadıkça yeniden değiştirmenize gerek yoktur.

2. Manuel DNS Adresi Girme

dnsdegistir komutu ile aracı başlattıktan sonra “2” işlem numarasını girerek rastgele DNS adresi kayıt işlemini başlatabilirsiniz. Bu yöntem ile kendi istediğiniz DNS adreslerini sisteme kayıt edebilirsiniz.

Manuel DNS adresi kayıt işlemi sonuç örneği

DNS adresleriniz kalıcı olarak kayıt edildiğinden dolayı isteğe bağlı olmadıkça yeniden değiştirmenize gerek yoktur.

Aracın Test Edildiği Sistemler

DNSdegistirici aracı birçok Linux sistemine uygun olmakla beraber bazı durumlarda belirli sistemlerde hatalar verebilir. Herhangi bir hatayla karşılaşmanız durumunda hata@ahmetemindilben.com.tr mail adresine mail atabilirsiniz.

• Kali Linux 2019.4 ve öncesi: Araç sorunsuz çalışmaktadır.
• Kali Linux 2020.1 ve sonrası: Araç sorunsuz çalışmaktadır.
• Ubuntu: Araç geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Not: Kali Linux 2020.1 ve sonrası işletim sistemlerinde aracın kurulabilmesi ve çalışabilmesi için öncelikle sudo su komutu ile root yetkisi alınması gerekmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı

Bu araç yalnızca eğitim amacıyla yasal sınırlar çerçevesinde kullanılmak için yazılmıştır. Aracın kullanımından kaynaklanabilecek her türlü durumda sorumluluk tarafınıza aittir.
Detaylar için araç üzerinden kullanım koşullarını okuyunuz.

Lisans

• Bu proje MIT Lisansı altında yayınlanmıştır – detayları görüntülemek için LICENSE.md 
• This project is licensed under the MIT License – see the LICENSE.md file for details

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir