Dolmabahçe Sarayı'nı Dezenfekte Eden Görevliler - Reuters / Ümit Bektaş

Türkiye’de COVID-19 Hastalığı: Zaman Çizelgesi

2019 yılının sonuna doğru Çin’in Wuhan kentine bağlı olan Hubei kentinde “esrarengiz bir hastalık” ortaya çıktı. Durum normal karşılandı ve yeteri kadar önlem alınmadı. Bundan dolayı daha sonradan “COVID-19” adı verilen virüs çok hızlı bir şekilde dünyanın büyük bir bölümüne yayıldı.

South China Morning Post yaptığı araştırmaya göre ilk vaka, 55 yaşındaki bir erkek hasta; hastaneye 17 Kasım tarihinde başvurdu. Buna rağmen Çin Hükümeti esrarengiz hastalığı dünyaya ilk kez 31 Aralık tarihinde duyurdu ve 5 Ocak’ta durumun Çin ile ticaret ve seyahat kısıtlamaların getirilmesine ihtiyaç olmayacak kadar önemsiz olduğunu belirtti. Ayrıca bu süreç içerisinde Çin’in farklı yerlerinde benzer semptomları gösteren birçok hasta bulunmasına rağmen Çin Hükümeti 21 Ocak tarihine kadar hastalığın insandan insana bulaştığını reddetti.
Çin Hükümeti’nin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’de durumu uzun bir süre yeteri kadar ciddiye almadı. Öyle ki; DSÖ 11 Mart’ta pandemi ilan ettiğinde hastalık çoktan birçok ülkede görülmüş, vaka sayısı 100 bini geçmişti.

Pandemi durumunun internet üzerinde yarattığı bilgi kaosunda kaybolmamak adına bu içeriği hazırlayarak koronavirüs gelişmelerini gün gün listeleyerek bir zaman çizelgesi oluşturmaya başladım. Zaman çizelgesini inceleyerek Türkiye’nin yürütmüş olduğu süreci geniş bir çerçeveden inceleyebilir ve geçmiş tarihlerde yapılan açıklamalara, alınan önlemlere ve kararlara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Başlıklara ve günlere hızlıca erişmek için içindekiler tablosunu veya yazı içerisindeki butonları kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Ocak Ayı

Türkiye’de koronavirüs krizi açısından Ocak ayı genel olarak tavsiye edilenden önce önlem almak ve olası durumlar için gerekli altyapıları hazırlamak ile geçti. Ocak ayında T.C. Sağlık Bakanlığınca Operasyon Merkezi kuruldu ve Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu. Ocak ayı içerisinde şüpheli vakalar olmasına rağmen herhangi bir koronavirüs vakası görülmedi.

Ocak ayının sonlarına doğru Dünya Sağlık Örgütü biraz gecikerek küresel acil durum ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü bu duyuruyu yayınladığında Çin’de vaka sayısı 9089’a yükselmiş ve Rusya, İsveç, İspanya ve Birleşik Krallık’ta ilk koronavirüs vakaları görülmüştü.

Ocak ayında yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda görebilirsiniz. Herhangi bir gün hakkında daha fazla bilgi almak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

5 Ocak 2020: Sağlık Bakanlığı’nın Seyahat Sağlığı tarafından virüse karşı ilk duyuru yapıldı.
6 Ocak 2020: Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü altında “Operasyon Merkezi” oluşturuldu.
10 Ocak 2020: Sağlık Bakanlığı bünyesinde “Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.
14 Ocak 2020: “2019-nCoV HASTALIĞI SAĞLIK ÇALIŞANLARI REHBERİ” yayınlandı.
22 Ocak 2020: Wuhan’dan yapılan uçuşlar iptal edildi.
24 Ocak 2020: Çin’den gelen uçuşlarda termal kamera kullanımına başlandı.
27 Ocak 2020: Dışişleri Bakanlığı tarafından Çin için seyahat uyarısı yayınlandı.
29 Ocak 2020: Çin’in Wuhan kentindeki vatandaşları getirebilmek için çalışmalar başlatıldı.
30 Ocak 2020: Türk vatandaşların Çin’den nasıl getirileceğine dair detaylar bildirildi.
31 Ocak 2020: Wuhan’da bulunan vatandaşları getirmek amacıyla TSK’nın “Koca Yusuf” uçağı Ankara’dan kalkış yaptı.

5 Ocak 2020 – Pazar

Türkiye’de Çin’de ortaya çıkan esrarengiz hastalık hakkında ilk duyuru 5 Ocak tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın Seyahat Sağlığı web sitesinden yapıldı. Bu duyuruda Dünya Sağlık Örgütü’nün “Canlı Hayvan Pazarlarında Hayvanlardan Kaynaklanan Patojenlerin İnsanlara Bulaşma Riskini Azaltmak İçin Önerileri” yazısı Türkçe diline çevrilerek yayınlandı. Duyuruya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu duyuru yapıldığı sırada virüs sadece Çin’de bulunmaktaydı ve kimseyi öldürmemiş, yaklaşık 40 kişide tespit edilmişti. Aynı gün içerisinde Çin Hükümeti daha önceden olabileceğini söylediği SARS virüsünün tekrarlama ihtimali düşüncesini geri çekmiş ve riskli bir durum olmadığını belirtmeyerek Çin ile gerçekleşen ticaret ve seyahatlerin kısıtlanmasına gerek olmadığını belirtmişti.[1]

6 Ocak 2020 – Pazartesi

Dünya Sağlık Örgütü henüz acil durum ilan etmemiş olmamasına rağmen Türkiye, 6 Ocak tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından “Operasyon Merkezi” kuruldu. 15 Kişinin görev aldığı operasyon merkezinde koronavirüsün dünya üzerindeki durumu anlık olarak takip edilmeye başladı. [2]

10 Ocak 2020 – Cuma

Koronavirüs tarafından dünya üzerindeki ilk ölüm gerçekleşmeden bir gün önce, Sağlık Bakanlığı bünyesinde koronavirüsün tanı ve tedavi rehberinin oluşturulması, güncel durumun takip edilmesi ve risk durumunun belirlenmesi amacıyla çeşitli kurumlardan ve çeşitli uzmanlardan oluşan bir “Koronavirüs Bilim Kurulu” oluşturuldu.

14 Ocak 2020 – Salı

Yeni tip koronavirüse Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçici olarak 2019-nCOV adı verildikten 2 gün sonra, 14 Ocak tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından “2019-nCoV HASTALIĞI SAĞLIK ÇALIŞANLARI REHBERİ (Bilim Kurulu Çalışması)” yayınlandı. Yayınlanan bu rehberde koronavirüsler hakkında bilgilere, 2019-nCOV virüsünün teknik bilgilerine ve bulaştırıcılığı yüksek riskli hastalıklar hastane listesine yer verildi.

Hala çeşitli aralıklarla güncellenmekte olan bu rehberde, o sırada virüs sadece Çin’de olmasına rağmen durumu şansa bırakmamak için erken önlemler alınmış, vaka takip algoritmaları paylaşılmış ve sağlık çalışanları için önemli bilgilendirmeler yapılmıştır. Rehberin ilk versiyonuna buradan, son versiyonuna (11 Mart) ise buradan ulaşabilirsiniz.

22 Ocak 2020 – Çarşamba

22 Ocak tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Anadolu Ajansı Editör Masası Programına [3] konuk olarak koronavirüse dair ilk açıklamaları yaptı. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre;

• Şuanda koronavirüs konusunda Türkiye için herhangi bir risk söz konusu değil. Türkiye’de henüz herhangi bir hasta, hatta riskli durumda bir hasta bulunmamakta.

• Dünya Sağlık Örgütü Türkiye’ye termal kamera kullanmayı önermiyor ancak termal kamerada dahil olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yaptık.

• Riskli durumdaki bir hastanın karantiya alınıp belirli hastaneye götürülmesini sağlayabilecek durumda hazırlığımız bulunmakta.

Dr. Fahrettin Koca – 22 Ocak 2020 – [4] [5]

Sağlık Bakanı Koca’nın 24 Ocak tarihinde yapmış olduğu basın açıklaması aracılığıyla 22 Ocak Çarşamba gecesinden itibaren Wuhan ile direkt uçuşların iptal edildiği[6] ve Çin’den gelen uçuşlarla Türkiye’ye giriş yapan yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranmaya başlandığı basına duyuruldu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bu açıklamaları yaptığı sırada koronavirüs Çin, Tayland, Japonya ve Kore olmak üzere toplam 4 ülkede görülmüş toplam vaka sayısı 314 olmuştu.[7]

24 Ocak 2020 – Cuma

24 Ocak tarihinde Dr. Fahrettin Koca bir basın açıklaması düzenleyerek Türkiye’nin Çin’den gelen uçuşlara karşı termal kamera kullanılmaya başlandığını ve havalimanlarında 24 saat sağlık personeli bulundurulduğunu açıkladı. [8]

Ayrıca Dr. Fahrettin Koca basın toplantısında 23 Ocak tarihinde İstanbul Büyükçekmece’de bulantı, baş ağrısı ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye başvuran; Wuhan şehrinden geldiği bilinen Çin uyruklu kişinin durumuna dair bilgi vermiştir.

Dr. Fahrettin Koca, şüpheli hasta olarak karantina altında tutulan kişinin genel durumunun iyi olduğunu belirterek beraber seyahat ettiği kişilerde herhangi bir durumun yaşanmadığını söylemiştir. Ayrıca Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre şüpheli hasta ile gelen yolcular geri gönderilmiş, şüpheli hasta ise kontrol amaçlı karantinaya alınmıştır. Şüpheli hastanın an itibariyle (24 Ocak) 36 saatlik gözlemi süresince klinik bulgularında herhangi bir bozulma gözlemlenmemiştir.

Ayrıca Bakan Koca, açıklamasında “Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok” sözlerine de yer vermiştir.

27 Ocak 2020 – Pazartesi

27 Ocak günü Dışişleri Bakanlığı Çin için bir seyahat uyarısı yayınlayarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olmadıkça Çin’i ziyaret etmemeleri ve ziyaret etmeleri durumunda Hubei gibi koronavirüs vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerden uzak durmaları tavsiye edildi. [9]

Ayrıca 27 Ocak günü Çin’de ölen sayısı 81’e ulaşmışken Türkiye’de, Aksaray’da 10’u Çin, 2’si Türk vatandaşı 12 kişi koronavirüs şüphesiyle gözetim altına alındı.[10]

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 12 kişilik kafileden yalnızca 1 kişinin hasta olduğunu ve diğer kişilerin gözetim amacıyla tutulduğunu belirterek şuana kadar (27 Ocak) koronavirüs tanısı konan hasta olmadığını belirtti.

29 Ocak 2020 – Çarşamba

29 Ocak Çarşamba günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Aksaray’da gözetim altında tutulan hastada koronavirüse rastlanmadığını ve Çin’de bulunan Türk vatandaşlarının hiçbirinde koronavirüs olmadığını belirtti. Ek olarak Dr. Fahrettin Koca, Çin’de bulunan vatandaşların güvenlik tedbirleri alınarak Türkiye’ye getirilmesi için başvuruların yapıldığını bildirdi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı 29 Ocak gününde bir açıklama yayınlayarak Çin’in başta Wuhan olmak üzere Hubei eyaletinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını duyurdu. [11]

30 Ocak 2020 – Perşembe

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 30 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada iki gün önce Aksaray’da gözetim altına alan 12 kişiden hiçbirinden koronavirüs bulunmadığını belirterek Çin vatandaşlarının ülkelerine geri gönderildiğini açıkladı.

Bakan Koca, aynı gün içerisinde Çin’den Türkiye’ye gelip İzmir’de yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran Türk vatandaşının H1N1 virüsüne yakalandığını ve hastanın kendi isteği üzerine Malezya’ya gideceğini bildirdi.

Bakan Koca, aynı zamanda yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ülkelerin yeterli hassasiyeti göstermediğini dile getirerek Sağlık Bakanlığının gerekli önlemleri aldığını hatırlattı.

Ek olarak Bakan Koca, Çin’den ambulans uçağa dönüştürülmüş askeri uçakla getirilecek Türk vatandaşlarının nasıl getirileceğine ve bu kişilerin Türkiye’de ne tür bir gözetim altına alınacağına dair ek bilgiler verdi.

31 Ocak 2020 – Cuma

31 Ocak günü Dr. Fahrettin Koca ilk olarak Çapa Tıp Fakültesi’nde gözlem altına alınan Çin’li çocuğun durumunun iyi olduğunu ve mevsimsel grip etkeni görüldüğünü açıkladı.

31 Ocak günü Koronavirüs Bilim Kurulu Dr. Fahrettin Koca’nın başkanlığında Ankara’da toplandı. Bakan Koca, toplantı sonrasında şuana kadar (31 Ocak) havalimanı taramalarında 11 bin kişinin tarandığını ve herhangi bir şüpheli hastanın olmadığını belirtti.

Türk Hava Yollarının 9 Şubat’a kadar Çin’e yapılan tüm uçuşların durdurulması kararına dikkat çeken Dr. Fahrettin Koca, Türk vatandaşlarının sahipsiz bırakılmadığını söyleyerek Çin’den ayrılma talebinde bulunan 34 Türk vatandaşı, 7 Azeri, 7 Gürcü ve 1 Arnavut vatandaşının TSK’ya ait A400M tipi ambulans uçağa dönüştürülmüş “Koca Yusuf” adlı askeri kargo uçağıyla getirileceğini açıkladı. Uçakta hazırda bulunan 21 enfeksiyon uzmanı ve yolcuların Türkiye’ye getirildikten sonra 14 gün boyunca karantina altında tutulacağını açıklandı. [12]

Ayrıca Dr. Fahrettin Koca açıklamasında şuana kadar (31 Ocak) gözlem altına alınan 70 vakanın hiçbirinin pozitifi çıkmadığını ve bunun Dünya Sağlık Örgütünün tavsiyelerini bildirilmeden 20 gün önce uygulanmasıyla sağlandığını açıkladı. [12]

31 Ocak günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü koronavirüsün tanımına, salgının nasıl başladığına ve alınabilecek önlemlere yer veren bir bilgilendirme raporu yayılandı. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı gün içerisinde Çin Büyükelçiliği Basın Dairesi Başkanı Xie Xinxing, Çin’de bulunan koronavirüse yakalanmış herhangi bir Türk vatandaşının bulunmadığını belirterek Türk tarafının insani bir tavır takındığını ve Türkiye’nin biz uçağımızı göndereceğiz derken aslında Çin’e çok sayıda ve çeşitte maske ve koruyucu ekipman gönderdiğini söyledi.

Yine 31 Ocak günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca İstanbul Havalimanını ziyaret ederek alınan önlemleri inceledi.[13]

Şubat Ayı

Şubat ayında koronavirüsün yayılma hızının birden artması ve çok sayıda ülkede görülmesiyle beraber Türkiye’de daha önce alınan önlemler artırılmaya başladı. Şubat ayında Türkiye’de şüpheli vakaların olmasına rağmen herhangi bir koronavirüs hastasının görülmemesiyle beraber virüsün ülkeye girmemesi için önemli tedbirler alındı.

Şubat ayında yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda görebilirsiniz. Herhangi bir gün hakkında daha fazla bilgi almak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

1 Şubat 2020: Koca Yusuf Operasyonu tamamlanarak 61 kişi Türkiye’de 14 günlük gözetim altına alındı. Yolcuların genel durumlarının iyi olduğu belirtildi.
2 Şubat 2020: Çin’den getirilen vatandaşların durumlarının iyi olduğu bildirildi.
3 Şubat 2020: Çin’den gelen tüm uçuşların 29 Şubat’a kadar durdurulacağı açıklandı.
4 Şubat 2020: Japonya, Tayvan, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya‘dan gelen uçuşlara termal kamera kontrolü getirildi.
5 Şubat 2020: Çin’den gelen tüm uçuşlar durduruldu.
7 Şubat 2020: Ticaret Bakanlığı tarafından Çin’den hayvansal ürün ithalatı durduruldu.
8 Şubat 2020: Çin’in Ankara Büyükelçisi ve Bakan Koca görüştü.
11 Şubat 2020: 90-120 dakikada içerisinde sonuç veren yerli tanı kiti duyuruldu.
12 Şubat 2020: Yerli tanı kitinin yurt dışına ihraç edileceğini açıklandı.
14 Şubat 2020: Çin’den getirilen vatandaşların gözetim süresi bitti ve yolcular ile mürettebat taburcu edildi.
16 Şubat 2020: Bakan Koca, Türkiye’nin salgına gösterdiği hassasiyeti ve alınan önlemleri hatırlattı.
17 Şubat 2020: Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi ve Bakan Dr. Fahrettin Koca görüştü.
19 Şubat 2020: Bakan Koca ve Çin Büyükelçisi tekrardan görüştü.
21 Şubat 2020: İran’da koronavirüs vakası görülmesi üzerine sınır kapılarına termal kameralar yerleştirildi.
23 Şubat 2020: İran’dan yapılan tüm kara, demir yolu ve uçuşlar tek taraflı olarak durduruldu.
24 Şubat 2020: Sağlık Bakanı Koca, Azerbaycan Sağlık Bakanı ve İran Büyükelçisi ile görüştü.
25 Şubat 2020: İran, Tahran’dan Türk vatandaşları için TK879 sayılı sefer Ankara’ya gerçekleşti.
26 Şubat 2020: Bakan Koca, İran’dan getirilen vatandaşların durumlarının iyi olduğunu bildirdi.
27 Şubat 2020: Bakan Koca, sınır bölgelerinde incelemelerde bulundu.
29 Şubat 2020: Türkiye ile İtalya, Güney Kore ve Irak arasındaki bütün gidiş-geliş yolcu uçuşları durduruldu. Irak ile kara yolu geçişleri kapatıldı.

1 Şubat 2020 – Cumartesi

1 Şubat günü Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi telefon ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu Çin’e tıbbi malzeme yardımında bulunulduğunu ve gerekirse daha da fazla malzeme gönderilebileceğini söyledi. Wang Yi, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü’nün Çin’in salgına karşı aldığı tedbirlerden övgüyle bahsettiğini ve Çin’in tedbirlerinin Uluslararası Sağlık Yönetmelikler’nce belirtilen gereklileri çoktan aştığına inandığını söyledi. Ayrıca Wang Yi, Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine uyacağını ve Çin-Türkiye ticaretinin devam edeceğine inandığını belirtti.[14]

1 Şubat günü Wuhan’da bulunan Türk vatandaşları ve kardeş/dost ülkelerin vatandaşlarını tahliye etmek için başlatılan “Koca Yusuf Operasyonu” ile Milli Savunma Bakanlığının ambulans uçağa dönüştürülümüş A-400M askeri kargo uçağı Ankara Etimesgut havalimanından kalkış yaparak Çin’e 1000 biyolojik tehlike tulumu, 93500 koruyucu filtreli maske, 1000 tek kullanmlık koruyucu kıyafet götürdü.

Wuhan’da bulunan ve Türkiye’ye gelmeyi kendi istekleriyle reddeden 6 kişi hariç 42 yolcu ile Çin’den havalanan tahliye uçağı Moğolistan’da yakıt takviyesi alıp Ankara, Etimesgut’a saat 20.00 civarlarında iniş yaptı. Yolcular uçağa alınmadan önce sağlık kontrollerinden geçirildi ve hiçbirinin koronavirüs belirtileri taşımadığı bildirildi.

Ayrıca Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 42 yolcuyla beraber uçak mürettabatı, sağlık personeli ve teknik personelden oluşan 61 kişinin Dr. Zekai Tahir hastanesinde tek kişilik odalarda 12 gün boyunca karantina altına alınacağını ve her 3 günde bir tetkiklerinin yapılacağını söyledi.

2 Şubat 2020 – Pazar

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının 2.Döneminin başlangıcından bir gün önce Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası basına açıklama yaptı. Bakan Koca Türkiye’de koronavirüs tanısı konan hasta olmadığı gibi Türkiye’nin en erken önlem alan ülkelerden olduğunu ve bir gün önce (1 Şubat) Çin’den getirilen vatandaşların durumlarının iyi olduğunu ve bilim kurulunun önerileriyle gözlem altında tutulduklarını bildirdi.[15]

2 Şubat günü tüm dünya’da bulunan koronavirüs hastası sayısı 15 bine yaklaşmış ve ilk defa Çin dışında bir ülkede, Filipinler’de koronavirüs hastalığından kaynaklı bir ölüm gerçekleşmişti.[16]

3 Şubat 2020 – Pazartesi

3 Şubat günü Sağlık Bakanlığı bünyesinde 7. Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleşti. Bilim Kurulu toplantısı sonucu açıklama yapan Bakan Koca, Japonya, Tayvan, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen yolcuların 4 Şubat tarihi itibariyle termal kamera kontrolünden geçirileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çin’den Türkiye’ye gelen bütün uçuşların 5 Şubat tarihinden 29 Şubat tarihine kadar durdurulacağını açıkladı.

Ayrıca Bakan Koca, Çin’den getirilen yolcuların ilk koronavirüs testinin sonuçlarının negatif çıktığını bildirdi.

Ek olarak Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca “Yeni Tip Koronavirüs (2019-nCoV) Salgınına İlişkin Açıklama” yayınlayarak Dünya Sağlık Örgütü üye ülkelerinin Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) doğrultusunda sağlık acil durumlarına hazırlıklarını güçlendirmeye davet etti ve bu tür hastalıklarla ortak mücadelenin, sadece bir korunma güdüsü ile değil, insani hislerle yapılması gereken bir mücadele olduğunu belirtti.[17]

4 Şubat 2020 – Salı

4 Şubat gününde, bir önceki gün yapılan 7. Bilim Kurulu toplantısında alınan karar sonucu Japonya, Tayvan, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen yolcuların havalimanlarında termal kamera ile kontrolü başlatıldı.

5 Şubat 2020 – Çarşamba

3 Şubat günü yapılan 7. Bilim Kurulu toplantısında alınan karar sonucu Çin’e yapılan bütün uçuşlar Şubat ayının sonuna kadar durduruldu ve 8. Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.[18]

7 Şubat 2020 – Cuma

https://twitter.com/i/status/1225810184464932864

7 Şubat günü Ticaret Bakanlığı tarafından Çin’den her türlü canlı/cansız hayvansal ürünlerin ve yan ürünlerin ithalatı geçici olarak durduruldu. Çin’in Ankara Büyükelçiliği bu durumu bir basın açıklaması yayınlayarak “Bu kararı büyük şaşkınlıkla karşılıyoruz, ciddi endişe duymakta ve şiddetle karşı çıkmaktayız” şeklinde tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın açıklaması yaparak Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenleyeceği Koronavirüs Araştırmaları Forumu’na 3 Türk bilim insanının katılacağını ve Wuhan şehrinden getirilen 61 kişinin ikinci testlerinin de negatif çıktığını açıkladı.

Ayrıca 7 Şubat günü Bakan Koca yaptığı açıklamada Çin’den Türkiye’ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması ve belirti, bulguların takip edilmesi için iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çin Büyükelçiliğine bir yazı gönderdiklerini bildirdi.[19]

8 Şubat 2020 – Cumartesi

8 Şubat günü Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüştü.

11 Şubat 2020 – Çarşamba

11 Şubat günü 9. Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, daha önceden 4 saat ile 24 saat arasında sonuç veren yerli tanı kitinin geliştirilerek 90-120 dakika içerisinde sonuç veren bir yerli tanı kitinin oluşturulduğunu açıkladı.

Bakan Koca, geliştirilen bu kitin maliyetinin 4’te bir oranına indiğini ve doğruluğunun %100’e yakın olduğunu söyleyerek İngiltere, Almanya ve Fransa’nın geliştirdiği tanı kitinin yerli tanı kiti kadar hızlı sonuç vermediğini ekledi.

Bakan Koca, Wuhan’dan getirilen ve 10 gündür gözetim altında tutulan yolcuların 3 koronavirüs testlerininde negatif çıktığını; yolcuların, teknik ekibin ve sağlık personelinin durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Bakan Koca, Türkiye’nin sık sık güncellenen bir Pandemi Eylem Planı’nın olduğunu ve bu planın en son Bilim Kurulu’nun önerisiyle 2019’un Eylül ayında güncellediğini açıkladı.

Bakan Koca, Türkiye’nin koruyucu kıyafetler, maske ve benzeri ekipmanlar ile yeteri kadar serum stoğunun olduğunu bildirdi. Ayrıca pandemi durumlarında kullanılmaya hazır, yoğun bakımı koşullarına sahip 50 yataklı 48 Sahra hastanesinin mevcut olduğunu açıkladı.

12 Şubat 2020 – Perşembe

12 Şubat günü TBMM’de basın mensuplarını ağırlayan Bakan Koca, yerli tanı kitinin detaylarını açıkladı.

Bakan Koca, yerli tanı kitinin Sağlık Bakanlığının USHAŞ (Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi) Şirketi aracılığıyla yurt dışına ihraç edileceğini açıkladı.

Ayrıca 12 Şubat günü Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüse geçici olarak verilmiş olan 2019-nCoV adını COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı – 19) olarak değiştirdi.

12 Şubat günü koronavirüs 526’sı Çin’in dışında olmak üzere 56039 kişide görülmüş ve hayatını kaybeden kişi sayısı 1261’e ulaşmıştı.

14 Şubat 2020 – Cuma

14 Şubat günü, 1 Şubatta Türkiye’ye getirilen 42 kişinin gözetim süresi sona erdi. Yolcular, mürettebat, teknik ekip ve sağlık personelleri Dr. Zekai Tahir hastanesinden taburcu edildi.[20]

16 Şubat 2020 – Pazar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Türkiye’nin aldığı önlemleri ve KOVİD-19 salgınına karşı gösterdiği hassasiyeti tekrardan hatırlattı.

17 Şubat 2020 – Pazartesi

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Sağlık Bakanlığı’nı ziyaret ederek Bakan Dr. Fahrettin Koca ile görüş alışverişinde bulundu.

19 Şubat 2020 – Salı

19 Şubat günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li tekrardan görüştü.

21 Şubat 2020 – Cuma

21 Şubat günü koronavirüs Türkiye’nin komşu ülkesi İran’da görülmüş ve çoktan 4 kişinin can kaybına sebep olmuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 21 Şubat günü gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda alınan erken önlemler sayesinde koronavirüsü Türkiye’den uzak tutmayı başardıklarını ancak hastalığın İran’da görülmesinin önemli bir gelişme olduğunu bildirdi.[21]

Bakan Koca, İran’la olan sınır kapılarında (Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy, Hakkari Esendere ve Nahçıvan’a açılan Iğdır Dilucu Sınır Kapısı) tedbirlerin genişletildiğini belirtti.[21]

Bakan Koca ayrıca açıklamasında yeteri kadar antiviral ilaç, medikal malzeme gibi ihtiyaçların depolandığını ve sınır kapılarına termal kameraların yerleştirildiğini söyledi.[21]

Ek olarak 21 Şubat günü İran Sağlık Bakanı Said Nemeki ve Bakan Dr. Fahrettin Koca COVID-9 salgınına dair telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Koca, gereken tedbirlerin karşılıklı olarak hayata geçirileceğini belirtti.

23 Şubat 2020 – Pazar

23 Şubat günü açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca İran’dan Türkiye’ye doğru yapılan tüm kara ve demir yolu geçişlerinin aynı gün içerisinde 17.00 itibariyle geçici olarak tek taraflı bir şekilde durdurulacağını açıkladı.

Bakan Koca, İran ile yapılan uçuşların ise yine tek taraflı olarak aynı gün içerisinde 20.00 itibariyle geçici olarak durdurulacağını açıkladı. Bakan Koca, Türkiye’den İran’a yapılan ulaşımın ise devam edeceğini açıkladı.

Aynı zamanda Bakan Koca, Van’da olduğu koronavirüs olduğu öne sürülen hastaların test sonuçlarının negatif olduğunu söyleyerek Türkiye’de herhangi bir koronavirüs vakasının olmadığını belirtti.

Ayrıca 23 Şubat günü T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

24 Şubat 2020 – Pazartesi

24 Şubat günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Azerbaycan Sağlık Bakanı Ogtay Shiraliyev ile telefon görüşmesi yaptı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, görüşmede komşu ülkelerde yaşanan koronavirüs vakalarına karşı iki ülke arasında alınacak tedbirlerin konuşulduğunu belirtti.

Yine 24 Şubat günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Farazmand ile görüştü. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca twitter üzerinden yaptığı açıklamada, komşu iki ülke olarak alınan tedbirlerin istişare edildiğini belirtti.

25 Şubat 2020 – Salı

İran’dan gelen uçuşların durdurulmasından 2 gün sonra, 25 Şubat günü İran’dan Türkiye’ye gelmek isteyen vatandaşlar için THY’nin TK879 sefer sayılı Tahran uçuşunun Ankara’ya inişi planlandı. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve 10 mürettabatın tıpkı Wuhan’dan gelen yolcular gibi Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne nakledileceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, deneyimli ekibin Ankara’da bulunmasından dolayı normalde İstanbul seferi olan TK879 uçuşu Ankara’ya planlandı.

Yolcular 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece saatlerinde Ankara’ya iniş yaparak Dr. Zekai Tahir Hastanesinde ve Bilkent Klinik Gözlem Konukevinde gözetime alındı.

26 Şubat 2020 – Çarşamba

26 Şubat gününün ilk saatlerinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın açıklaması yaparak Tahran’dan Ankara’ya getirilen 132 Türk yolcu ve 10 mürettebatın genel durumlarının iyi olduğunu, yüksek ateşi olan hastanın bulunmadığını ve solunum sıkıntısı çeken herhangi bir hastanın bulunmadığını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada Tahran’dan gelen vatandaşların 14 gün karantinada kalacağını belirterek ayrıca İran’a tanı kiti yardımında bulunulacağını açıkladı.[22]

Yine 26 Şubat günü Anadolu Ajansı’nın Editör Masası programına katılan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’de pozitif koronavirüs vakası bulunmadığını ve gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.[23]

27 Şubat 2020 – Perşembe

27 Şubat günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Ağrı, Van, Hakkari ve Iğdır sınır bölgelerine giderek incelemelerde bulundu.

29 Şubat 2020 – Cumartesi

29 Şubat günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulunun önerisiyle Türkiye-İtalya, Türkiye-Güney Kore ve Türkiye-Irak arasındaki bütün gidiş-geliş yolcu uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı.

Sağlık Bakandı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ayrıca Irak ile kara yolu geçişlerinin de geçicici olarak kapatıldığını belirtti.

Bakan Koca; bu uygulamaların mevcut koşullara bağlı olduğunu ve geçici olduğunu bildirdi.

29 Şubat günü koronavirüs Azerbaycan, Gürcistan, Irak, İran, Lübnan ve İsrail gibi Türkiye’ye yakın bir çok ülkede görülmüş ve bu duruma karşı Sağlık Bakanlığı sınır kapılarına sahra hastaneleri kurmaya başlamıştı.

Ayrıca 29 Şubat günü itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, düzenli olarak yapmakta olduğu toplu ulaşım araçlarının dezenfekte işlemlerini sıklaştımaya başladı.[24]

Mart Ayı

Mart ayında koronavirüsün Türkiye’de görülmesiyle Türkiye korunma aşamasından mücadele aşamasına geçiş yaptı. Mart ayı içerisinde 60’dan fazla ülkeye uçuş yasağı gelirken birçok önemli tedbir alındı. 65 yaş üstü veya kronik hasta olan kişiler için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Eğitime ara verildi ve uzaktan eğitim modeline geçiş yapıldı. Mart ayı’nda toplam 92403 test yapıldı ve bunların 13531 pozitif çıktı. 214 hasta koronavirüs yüzünden hayatını kaybederken 243 hasta iyileşti.

2 Mart 2020: Umre’den gelen yolcular için termal kamera ve sağlık muayenesi uygulamaları başladı.
3 Mart 2020: Bakan Koca 14 Gün Kuralına uyulması gerektiğini belirtti ve İran’lı heyete Skype aracılığıyla görüşmeyi teklif etti.
4 Mart 2020: Singapur, İstanbul’dan gelen TK55 uçuşunda bir yolcunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirdi.
5 Mart 2020: Bakan Koca, Singapur’da tanı koyulan yolcunun Fransız vatandaşı olduğunu ve Londra’dan İstanbul aktarmalı Singapur’a gittiğini bildirdi.
6 Mart 2020: Bakan Koca, Yedikule Hastanesi’nde konulan tanının yeni tip koronavirüs olmadığını belirterek sahte haberlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
8 Mart 2020: Bakan Koca, Avrupa’nın önlem almada geç kaldığını ve yurt dışından gelen vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.
9 Mart 2020: Bakan Koca, “Sorun Küresel, Mücadele Ulusal” sözleriyle gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.
10 Mart 2020: Bakan Koca, TBMM’de koronavirüs ile ilgili sunum yaptı.
11 Mart 2020: Türkiye’de ilk koronavirüs tanısı koyuldu. Sağlık, Turizm ve Ticaret Bakanları Bilim Kurulu Toplantısına katılarak ortak açıklama yaptı.
12 Mart 2020: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı sonucu 16 Mart itibariyle ilk, orta öğretim ve liselerde 1 hafta (+1 hafta ara tatil), üniversitelerde 3 hafta eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı. Spor müsabakaları ve kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları için düzenlemeler getirildi.
13 Mart 2020: ALO 184 Hattı duyuruldu. Sağlık, Adalet, Altyapı Bakanları Bilim Kurulu Toplantısına katılarak açıklamalarda bulundu. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması, cezaevi görüşlerine ara verilmesi gibi önlemler duyuruldu.
14 Mart 2020: Türkiye’den; Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda‘ya bir önceki gün kararlaştırılan uçuş yasağı başladı.
15 Mart 2020: Umre’den dönen vatandaşlar için öğrenci yurtlarında karantina süreci başlatıldı. Ayrıca 14 Mart günü başlayan uçuş yasağındaki ülkelerden Türkiye’ye yapılan uçuşlar durduruldu.
16 Mart 2020: İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Umuma Açık İstirahat Yerleri ve Eğlence Yerleri‘nin faaliyetleri durduruldu.
17 Mart 2020: Türkiye’de koronavirüs sebepli ilk ölüm gerçekleşti. Türkiye’den; Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne bir önceki gün kararlaştırılan uçuş yasağı başladı. Böylece toplamda 20 ülkeye uçuşlar durdurulmuş oldu.
18 Mart 2020: Çankaya Köşkü’nde Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı gerçekleşti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa Sesleniş Konuşması gerçekleştirdi. Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi duyuruldu.
19 Mart 2020: Bakan Koca TBMM‘de bilgilendirme yaptı. Online Koronavirüs Kontrolü uygulaması başlatıldı.
20 Mart 2020: Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığınca yeni önlemler alındı.
21 Mart 2020: 46 ülkeye yapılan uçuşlar durdurularak toplam 71 ülkeye uçuşlar durduruldu. İçişleri Bakanlığı 65 yaş üstü ve kronik hastalara sokağa çıkma yasağını ve berber, kuaför ile lokanta gibi işletmelerin faaliyetlerine kısıtlama konusunda birkaç genelge yayınladı.
22 Mart 2020: “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” Genelgesi yayınlandı.
23 Mart 2020: TRT Eba TV ile uzaktan eğitim başladı. Belediyelerden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vergi payı kesintisi yapılmayacağı duyuruldu.
24 Mart 2020: Marketlerin 09.00-21.00 arasında toplam alanlarının onda biri kadar müşteriye hizmet vereceği ve toplu taşıma araçlarında kapasitenin %50’si kadar yolcu kabul edileceği açıklandı.
25 Mart 2020: Okul tatili 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirdi.
26 Mart 2020: COVID-19 Web Portalı erişime açıldı. YKS sınavının tarihi ertelendi.
27 Mart 2020: Haftasonları içerisinde piknik yapmak gibi faaliyetler yasaklandı. Pazar yerlerine çeşitli düzenlemeler getirildi. KPSS sınavı ertlendi. Rize’de çeşitli bölgeler karantinaya alındı. Şehirlerarası seyahat valilik iznine bağlandı.
28 Mart 2020: Seyahat İzin Belgesi‘ne dair detaylar duyuruldu. Şehri giriş/çıkış kapıların ateş kontrolü uygulaması başlatıldı.
29 Mart 2020: Taksilere plakanın son hanesine göre trafiğe çıkma uygulaması getirildi. Çeşitli illerde çocukların market alanlarına girişleri yasaklandı.
30 Mart 2020: Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” bağış kampanyasını duyurdu. İstanbul’da deniz ulaşımına kısıtlmalar getirildi.
31 Mart 2020: Yerli solunum cihazının ilk prototipi duyuruldu.

2 Mart 2020 – Pazartesi

2 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yaparak koronavirüsün durumuna dair bilgi verdi. Bakan Koca, Türkiye içerisinde de bu virüsü taşıyan insanların olma ihtimali olduğunu belirterek yurt dışına seyahat etmiş vatandaşların mümkün olduğunca 14 gün boyunca evlerinde bulunmaları gerektiğini dile getirdi.

Bakan Koca, son 14 günü (17 Şubat – 2 Mart) özellikle İran, Irak, Çin, Güney Kore ve İtalya gibi ülkelerde geçirmiş olan kişilerin raporlu sayılabileceklerini açıkladı. Bakan Koca, koronavirüsün Türkiye’de görülmesi durumunun bir felaket olmayacağını, sağlık sisteminin durumu kontrol altında tutabilecek kadar güçlü olduğunu belirterek hazırlıkların yapıldığını vurguladı.

Bakan Koca, Umre’den gelen vatandaşların termal kamera ve sağlık muayenesinden geçirildiğini, sağlık muayenesinden geçen 13834 kişiden şüpheli bulunan 5 kişinin ambulanslarla sağlık kuruluşlarına götürüldüğünü ve yapılan testlerin negatif çıktığını belirtti.[25]

2 Mart günü koronavirüs, Ermenistan ve Ürdün’de de gözükmüş ve dünya genelinde 90443 vaka görülmüştü.

3 Mart 2020 – Salı

3 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın açıklaması yaparak yurt dışından gelen kişilerin 14 gün uygulamasına uymaları gerektiğini belirtti.

Bakan Koca, Twitter hesabı üzerinden Umre Dönüşü 14 Gün Kuralı ve Türkiye’ye Dönüşte 14 Gün Kuralını yayınlayarak yurt dışından gelen kişilerin dikkat etmesi gereken konuları dile getirdi.

3 Mart günü İranlı yetkililerin Türkiye’ye gelip koronavirüsle ilgili bilgi almak istemeleri üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İran heyetinin teklifini geri çevirip Skype veya Zoom aracılığıyla görüşmeyi talep etti.

4 Mart 2020 – Çarşamba

4 Mart günü Channel News Asia adlı Singapur merkezli haber kanlı 3 Mart tarihinde THY’nin TK54 sefer sayılı İstanbul-Singapur uçuşunu yapan bir yolcunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.[26]

Singapur Sağlık Bakanlığı THY uçağındaki yolcuları karantinaya alarak TK55 Singapur-İstanbul uçuşunu iptal edip THY uçağını ve mürettebatını yolcu olmadan geri gönderdi.

5 Mart 2020 – Perşembe

5 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Singapur’da bir önceki gün koronavirüs tanısı konan yolcunun Fransız vatandaşı olduğunu ve Londra’dan Singapur’a İstanbul aktarmalı uçuş ile gittiğini açıkladı.

Bakan Koca mürettebatın 14 gün gözetim altına alınacağını da belirtti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın açıklaması yaparak Avrupa’nın tedbirler konusunda yavaş ve yetersiz olduğunu, bu durumun bütün dünya insanını tehdit ettiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, virüsün İtalya üzerinden tüm Avrupa’ya yayılmasının mümkün olduğunu ve bu durumdan endişeli olduklarını belirterek Türkiye’nin baştan beri güçlü tedbirler aldığını belirtti.

Bakan Koca bu açıklamaları yaptığı sırada İtalya’da 3858 aktif vaka ve 148 ölüm bulunmaktaydı.

6 Mart 2020 – Cuma

Koronavirüsün daha fazla ülkeye yayılması ve Türkiye’nin birçok sınır komşusunda görülmesiyle birlikte; internet üzerindeki sahte haberler, içerikler ve gönderilerde hızlı bir artış başladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, internet üzerinde dolaşan ve negatif basınçlı bir sedyeyi ve hastayı gösteren videonun sosyal medyada çarpıtılarak paylaşılması üzerine videodaki hastanın test sonucunun negatif olduğunu ve Umre dönüşünde şüphe üzerine izole edilmiş olduğunu belirtti.

Yine 6 Mart günü Bakan Koca, Yedikule Hastanesi’nde konulan bir koronavirüs tanısının çarpıtılarak paylaşılması üzerine konulan tanının COVID-19 değil Human Koronavirüs NL63 olduğunu dile getirdi. Bakan Koca, bu koronavirüsün eski ve iyi bilinen bir virüs olduğunu, yol açtığı rahatsızlığın ise soğuk algınlığı olduğunu belirtti.

8 Mart 2020 – Pazar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca koronavirüsün son durumu hakkında Twitter üzerinden bilgi verdi.

9 Mart 2020 – Pazartesi

9 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklamalarında bulundu. Bakan Koca; sorunun küresel, mücadelenin ise ulusal olduğuna dikkat çekerek dünyadaki duruma dair bilgilendirmeler yaptı.

Bakan Koca, “Eğer İran sınırlarımızı kapatmamış olsaydık bu dönemde Türkiye’ye girecek kişi sayısı ortalama 50000 olacaktı ve Türkiye’nin birçok bölgesinde bu salgın görülecekti” sözlerine yer vererek Türkiye’nin aldığı önlemleri hatırlattı ve risklerin somut olduğunu, kurallarında basit olduğunu dile getirdi.

Bakan Koca; İtalya’da ölüm sayılarının artığını, Almanya ve Fransa’da artışın hızlandığına dikkat çekerek yurt dışında, özellikle Avrupa’da yaşan Türk vatandaşlarına zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını ve gerekirse maske takmalarını tavsiye etti.

10 Mart 2020 – Salı

10 Mart günü Sağlık Bakanı Koca; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda koronavirüs ile ilgili sunum yaptı.[27]

Bakan Koca, İtalya’nın bir türlü önlem almadığını ve Avrupa’nın da İtalya ile ilişkilerini kesmediğini dile getirerek Avrupa’nın tedbir almakta hala geç kalıyor olduğunu belirtti.

Bakan Koca, Çin’in ilk vakayı 31 Aralık’ta duyurmasıyla beraber Türkiye’nin erkenden önlem almaya başladığını dile getirdi ve Türkiye’nin termal kamera kullanımına başladığı sürede dünyada neredeyse hiç uygulanmadığını belirtti.

Ayrıca Bakan Koca, İran’ın Kum ve Meşhed kentinde koronavirüsün yayılmaya başlamasıyla beraber kendisinin bizzat İran Sağlık Bakanıyla görüşerek bu şehirlerin karantinaya alınmasını belirttiğini ancak İran’ın bu uygulamayı yapmaması üzerine sınırların kapatıldığını belirtti.

11 Mart 2020 – Çarşamba

Tanı Sayısı: 1 (+1)
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

11 Mart gününün ilk saatlerinde, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın açıklaması yaparak Türkiye’de bulunan ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca hastanın virüsü Avrupa teması aracılığıyla aldığını ve tespit edildikten sonra ailesiyle beraber gözetim altına alındığını bildirdi. Bakan Koca, hastanın bulunduğu il ve kişisel bilgilerini etik nedenlerden ötürü paylaşmadı.

Bakan Koca, hastanın erkek olduğunu ve genel durumunun iyi olduğunu belirterek bu vakanın gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu ve gerçekleştiğini belirtti. Bakan Koca, karantinaya alınmış bir hastanın toplumu tehdit etmediğini dile getirdi.

Yine 11 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısına katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan üç bakan, sorunun siyasal dille değil bilimsel bir yöntemle ele alındığını, dünyanın ve Avrupa’nın geri kalanıyla bütün ilişkileri kesmenin mümkün olmadığını belirtti.[28]

Bakan Koca, virüse karşı önümüzde bulunan 1,1-5 en fazla 2 aylık sürecin kritik önem taşıdığını dile getirerek ilaç stoğunun yeterli olduğunu ve kit sorunun olmadığını belirtti. Bakan Koca geliştirilmiş bir ilaç ve aşının henüz olmadığını belirterek Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bu süreçte hızlı kararlar alınmasında önemli bir sonuç ve başarı sağladığını dile getirdi.

Turizm Bakanı Ersoy, 15 Nisan ve sonrasının virüs açısından oldukça hassas bir tarih olduğunu dile getirerek bu tarihlerde turizm taleplerinin ertelenerek ülkeye gelen turist sayısının düşürülmesinin planlandığını belirtti.

Ticaret Bakanı Pekcan; son dönemde maske, eldiven ve tulun gibi malzemelerde aşırı fiyat artışı olduğunu dile getirerek ihracat ön izinlerinin Sağlık Bakanlığının ön iznine verildiğini belirtti. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığının 2193 firma ve 2641 ürünü denetleyerek 2180’ini soruşturmaya aldığını belirtti.

12 Mart 2020 – Perşembe

Tanı Sayısı: 5 (+4)
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

12 Mart günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlığında koronavirüs toplantısı yapıldı. 5 saat süren ve çeşitli bakanlar ve ilgili kurumların katıldığı toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; ilk, orta ve lise okullarının 16 Mart itibariyle bir hafta boyunca eğitime ara verileceğini, yani ara tatilin önceye alınacağını belirtti. Sözcü Kalın, öğrencilerin 23 Mart itibariyle de uzaktan eğitim yöntemi ile internetten ve televizyon kanallarından eğitimlerine devam etmelerine imkan sağlanacağını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda güzel ve kapsamlı bir çalışma yaptığını ve ileride detayların paylaşılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, üniversitelerinde 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca tatil edileceğini ve bu konuda düzenlemelerin YÖK koordinasyonunda belirleneceğini açıkladı. Özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin ise ileri bir tarihe kadar kapatılması planlandı.

Sözcü Kalın, spor müsabakalarının ise uzmanların tavsiyeleri ve analizleri sonucu Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz oynanacağını bildirdi. Sözcü Kalın, ayrıca kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışının izne tabi tutulacağını ve bu konuyla ilgili bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi hazırlandığını belirtti.

13 Mart 2020 – Cuma

Tanı Sayısı: 5
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1238484199079804931?s=20

13 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısına katılarak toplantı sonrasında basın açıklamasında bulundular.[29]

Bakan Koca; hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirilerek mesai saatleri içerisinde ziyaretçi kabul edilmeyeceğini ve mesai saatleri dışında ise sadece bir kişiye izin verileceğini açıkladı. Aynı zamanda ilaçlarını raporla alan yaşlı bireylerin rapor süresi dolduğunda hastaneye tekrar başvurmadan ilaçları alabilmesi için çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bakan Koca, mart ve nisan ayında düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası bilimsel açık/kapalı toplantı, konferans, kongre gibi etkinliklerin ertelendiğini belirtti.

Bakan Koca, Sabim (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) Korona Danışma Hattı oluşturulacağını ve ALO 184 hattı aracılığıyla koronavirüsle ilgili bilgi verileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de görülen 5 vakanın hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve ilk 2 vakanın temas çevresi içerisinden olduğunu belirterek tedbir alarak durumun çözülebileceğini belirtti.

Adalet Bakanı Gül; açık ve kapalı tüm cezaevlerinde cezaevi görüşlerinin iki hafta süreyle erteleneceğini, ceza infaz kurumundaki personellerin ve ziyaretçilerin ateşlerinin ölçüleceğini ve bir ceza infaz kurumundan başka bir ceza infaz kurumuna olan nakillerinde güvenlik ve hastalık durumları dışında iki hafta süreyle erteleneceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan; Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore’ye getirilen uçuş yasaklarına ek olarak Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda‘ya uçuşların 14 Mart 08:00’dan itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulacağını açıkladı.

Bakan Turhan ayrıca okulların tatil olmasından dolayı artan yolcu yoğunluğunun önüne geçilmesi için Yüksek Hızlı Tren seferlerine ilave seferlerin eklendiğini, vatandaşların mağdur olmaması için D2 ve B2 belge sahibi araçlarında sefer yapılmasına izin verildiğini açıkladı.

Ayrıca 13 Mart günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; koronavirüs tedbirleri kapsamında Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin uygulanma zorunluluğunun askıya alındığını, yani hastanelerde yapılan avuç içi veya parmak izi sisteminin durdurulduğunu açıkladı.[30]

14 Mart 2020 – Cumartesi

Tanı Sayısı: 6 (+1)
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

14 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Umre’den dönen bir Türk vatandaşında koronavirüsün pozitif çıktığını twitter üzerinden açıkladı. Böylelikle Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 6’ya çıktı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yurt dışından ve Umre’den dönüşte 14 gün kuralını hatırlatarak yurt dışından dönen vatandaşların ziyaretçi kabul etmemesi gerektiğini ve 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri gerektiğini belirtti.

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs Risk Taramasını planlı yaptığını ve vatandaşların 184’ten aranıp bilgilendirilmedikleri sürece test amaçlı geldiklerini söyleyen kişileri evlerine almamları gerektiği konusunda uyardı.

14 Mart günü saat 08.00’da bir önceki gün alınan karar üzerine Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda‘ya yapılan uçuşlar durduruldu.

Ayrıca 14 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC Başkanı Ersin Tatar ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde koronavirüsle mücadele konuları ele alındı.

15 Mart 2020 – Pazar

Tanı Sayısı: 18 (+12)
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

Bakan Koca, açıklanan ilk vakanın gözlem altında tutulan çevre temaslarından iki kişi, Avrupa ülkelerinden gelmiş 7 kişi ve Amerika’dan gelmiş 3 kişiye koronavirüs tanısının konduğunu açıkladı. Böylece toplam vaka sayısı 18′ ulaştı.

15 Mart günü Umre’den 14 Mart günü itibariyle dönen yolcular Ankara ve Konya’da bulunan öğrenci yurtlarında karantina amacıyla gözetim altına alındı. Şüpheli bulunan yolcular hastaneye kaldırılarak test uygulamalarına başlatıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, umreden daha önce dönen yolcularında sağlık taramasından geçirildiğini ve Türkiye’de ilk 14 günü doldurmayanların takip sürecinin devam ettiğini belirtti.

15 Mart günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde koronavirüse yönelik Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve telekonferans yöntemiyle Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında İletişim Başkanlığı’nın yayınladığı açıklamaya göre Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda‘dan Türkiye’ye yapılan uçuşların 15 Mart 00.00 itibariyle durdurulacağı açıklandı.

Ayrıca açıklamada Avrupa ülkelerine geçici olarak kısa süreliğine giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşlar için çeşitli bilgilendirmeler paylaşıldı. Türkiye’ye dönen vatandaşların 14 gün gözetim altında tutulacağı da belirtildi.

16 Mart 2020 – Pazartesi

Tanı Sayısı: 47 (+29)
Vefat Sayısı: 0
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

16 Mart günü koronavirüs pozitif tanı sayısı 29 artarak toplam 47 vaka tespit edilmiş oldu. Bakan Koca yeni 29 hastanın 3’ün Umre’den döndüğünü ve kalanlarında doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslı olduğunu belirtti.

16 Mart günü yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında mevcut vakaları açıklayan ve bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne yapılan uçuşların 17 Mart 2020 08.00 itibariyle durdurulacağını açıkladı. En son 14 Mart gününde 13 Mart gününde alınan karar doğrultusunda Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, İsveç, Hollanda ve Avusturya’ya yapılan uçuşlar durdurulmuştu. Uçuş yasağı gelen yeni ülkelerle beraber Türkiye’den uçuşların yasaklandığı ülke sayısı 20‘ye ulaştı.

Sağlık Bakanı Koca, internet üzerinde yayılan ve “Sağlık Bakanlığına ait Gizli bir belge” olduğu iddia edilen belgenin gerçek dışı olduğunu dile getirerek doğru haberin resmen yapılan açıklamalar olduğunu belirtti. Bahsi geçen belge twitter üzerinde bir hesap tarafından yayınlanmış ve internet üzerinden kolayca bulunabilen sahte imzalar ile hazırlanmıştı.

Ayrıca 16 Mart günü, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği’ne gönderilen Koronavirüs tebirleri konulu ek genelge ile Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri‘nin faaliyetleri saat 10.00 itibariyle durduruldu.[31]

Böylelikle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri gibi faaliyetler geçici süreliğine durduruldu.

16 Mart günü Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verildi.

17 Mart 2020 – Salı

Tanı Sayısı: 98 (+51)
Vefat Sayısı: 1 (+1)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

17 Mart gününün geç saatlerinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Koronavirüsle mücadelede ilk kez bir hastamı kaybettim” sözleriyle ilk koronavirüs sebepli kaybın yaşandığını, hastanın 89 yaşında olduğunu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığını ifade etti.

Bakan Koca ayrıca yaptığı açıklamada 51 hastaya daha tanı koyulduğunu ve toplam tanı sayısının 98 olduğunu belirtti.

17 Mart günü 08.00’da Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne yapılan uçuş yasağı başladı.

Ayrıca 17 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek İtalya’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

18 Mart 2020 – Çarşamba

Tanı Sayısı: 191 (+93)
Vefat Sayısı: 3 (+2)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: ?
Toplam Test Sayısı: ?
Günlük Vaka/Test Oranı: ?

18 Mart günü Sağlık Bakanı Koca, 61 yaşında bir erkek hastanın daha hayatını kaybettiğini ve 93 yeni vakayla beraber toplam 191 tanı koyulduğunu açıkladı. (Daha sonradan aynı gün içerisinde bir hastanın daha hayatını kaybettiği bildirildi.)

18 Mart günü Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 15 Bakan ve çeşitli kurumların katılımıyla Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı öncesinde “Hastalığı sıkı şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzdan da güzel bir tablo bizi bekliyor” sözleriyle mevcut duruma dikkat çekti.

Çankaya Köşkü’nde Eşgüdüm Toplantısı gerçekleşirken İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak Edirne ve Kırklareli’den Yunanistan ve Bulgaristan’a açılan kara ve demir yolu sınır kapılarının 18 Mart 00.00 itibariyle kapatılacağını duyurdu.

Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı 3 saat 50 dakika sürerek saat 18.05 civarında sona erdi. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa Sesleniş açıklaması gerçekleştirerek Türkiye’nin aldığı ilk önlemleri ve yaşanan son gelişmeleri hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi’ni duyurdu. Salgının etkilerini azaltmak için 19 maddeden oluşan bu paket için100 milyar liralık bir kaynak ayrıldı. Paketin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Mart 2020 – Perşembe

Tanı Sayısı: 359 (+168)
Vefat Sayısı: 4 (+1)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: 1981
Toplam Test Sayısı: 11998
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.08

19 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gün içerisinde yapılan 1981 testten 168’inin pozitif çıktığını ve toplam tanı sayısının 359’a yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, 85 yaşında bir kadın hastanın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ve toplam vefat sayısının 4’e ulaştığını belirtti.

19 Mart günü Bakan Koca, TBMM Genel Kurulu’nda covid-19 ile ilgili yapılan mücadele çalışmalarına dair bilgilendirme yaptı. Bakan Koca, salgın merkezinin Çin’den Avrupa’ya kaydığını, referans laboratuvarlarının sayısının 25 ilde toplam 36’ya çıkarılacağını belirterek şuana kadar Türkiye’de 4 milyon 603 bin yolcunun termal tarama kontrolünden geçirildiğini açıkladı. Bakan Koca, Türkiye’nin yoğun bakım yatak sayısı açısından Avrupa ülkelerine oranla şanslı durumda olduğunu belirtti. Bakan Koca, Türkiye milletini hem TBMM konuşmasından hem de Twitter hesabından 3 gün boyunca saat 21.00’da sağlık çalışanlarını alkışlamaya davet etti.

Bakan Koca; TBMM konuşmasında 60-90 dakikada yüksek güvenirlikte sonuç veren yerli tanı kitinin yanı sıra antijenden geliştirilen hızlı tanı kiti ile yaklaşık 15 dakika içerisinde koronavirüs test sonucuna ulaşılabileceğini açıkladı.

19 Mart günü T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Online Koronavirüs Kontrolü uygulaması başlatıldı. Siteye gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. (Erişim tarihi: 31.03.2020)

19 Mart günü Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir yazılı açıklama yaparak Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın 79 yaşında hayatını kaybettiğini bildirdi.

20 Mart 2020 – Cuma

Tanı Sayısı: 670 (+311)
Vefat Sayısı: 9 (+5)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: 3656
Toplam Test Sayısı: 15624
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.09

20 Mart günü Sağlık Bakanı Koca; gün içerisinde 3656 test yapıldığını ve 311 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam tanı sayısının 670’e ulaştığını bildirdi. Ayrıca 5 hastanın daha hayatını kaybettiğini, toplam vefat sayısının 9’a ulaştığını açıkladı.

20 Mart günü Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığına ait merkez binasına ve ek binalara ziyaretçi kabul edilmeyeceğini açıkladı. Ayrıca hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla aciliyet durumu olmayan ameliyatların ileri tarihlere planlanmasına karar verildi.

20 Mart günü Ticaret Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri üzerine şirketlerde yapılacak olan genel kurul toplantılarının ileri bir tarihte yapılması üzerine iptal edilmesini ve pazar yerlerinde ürünlerin müşteriler tarafından seçme yapılmadan satılacağını bildirdi.

20 Mart günü alınan kararla koşulları sağlayan vakıf hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının pandemi hastanesi ilan edilmesine karar verildi.

21 Mart 2020 – Cumartesi

Tanı Sayısı: 947 (+277)
Vefat Sayısı: 21 (+12)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: 2953
Toplam Test Sayısı: 18604
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.09

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1241441077309079553?s=20

21 Mart günü Bakan Koca; gün içerisinde yapılan 2953 testten 277’sine koronavirüs tanısının konduğunu ve ileri yaşlarda 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

21 Mart günü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir duyuru yayınlayarak Bilim Kurulunun kararı üzerine saat 17.00 itibariyle 46 ülkeye uçuşların durdurulacağını açıkladı. Bu 46 ülkenin eklenmesiyle beraber uçuşların durdurulduğu toplam ülke sayısı 71’e ulaştı. Durdurulan uçuşlara bu adresten ulaşabilirsiniz.

21 Mart günü İçişleri Bakanlığı; bir genelge yayınlayarak 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 24.00 itibariyle ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda bulunmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu vatandaşların ihtiyaçları konusunda mağdur olmamaları amacıyla temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu‘nun oluşturulacağı da duyuruldu.[32]

Aynı gün içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan başka duyurular ve genelgeler ile berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetlerinin saat 16.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmasına; restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin saat 24.00 itibariyle sadece paket servis ile gel-al benzeri şekilde faaliyet göstermeleri gerektiği duyuruldu.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Twitter üzerinden açıklama yaparak milli parklarda, ormanlarda ve bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

22 Mart 2020 – Pazar

Tanı Sayısı: 1236 (+289)
Vefat Sayısı: 30 (+9)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: 1738
Toplam Test Sayısı: 20345
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.17

22 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; gün içerisinde yapılan 1738 testten 289’unun pozitif olduğunu ve 9 yeni vefatın olduğu bildirildi.

22 Mart günü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığından “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” Genelgesi yayınlandı. Genelgede kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla uzaktan çalışma, esnek çalışma gibi yöntemlerin uygulanabileceği gibi çeşitli ilave tedbirlere yer verildi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararı ile 22 Mart günü birçok banka mesai saatlerini 12.00 ile 17.00 arası olarak değiştirdi.

23 Mart 2020 – Pazartesi

Tanı Sayısı: 1529 (+293)
Vefat Sayısı: 37 (+7)
İyileşen Hasta Sayısı: 0
Günlük Test Sayısı: 3672
Toplam Test Sayısı: 24017
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.08

23 Mart günü yapılan 3672 testten 293’ü pozitif çıkarak toplam tanı sayısı 1529’a yükseldi. Ayrıca 23 Mart günü 7 yeni ölüm gerçekleşerek toplam vefat sayısı 37’ye ulaştı.

23 Mart günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu uzaktan eğitim 3 farklı TV kanalı (TRT Eba TV İlköğretim – Ortaöğretim – Lise) üzerinden yayına başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, videokonferans yöntemi aracılığıyla 81 İl Valiliği ile koronavirüs toplantısı gerçekleştirdi.

https://twitter.com/BeratAlbayrak/status/1242107888933445636?s=20

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak 26 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken KDV beyanname verme ve ödeme sürelerinin 24 Nisana uzatıldığını ve belediyelerin 3 aylık vergi payı ödemelerinin yapılmayacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çin’den 50000 hızlı tarama kitinin Türkiye’ye ulaştığını açıkladı.

Bakan Koca sağlık personellerinin ek ödemelerinin 3 ay boyunca iyileştirileceği ve 32000 yeni sağlık personelinin alınacağını da duyurdu.

Ayrıca Bakan Koca, yerli solunum cihazının üretilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirterek Türkiye’de üretilen maskelerin Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacağını dile getirdi.

24 Mart 2020 – Salı

Tanı Sayısı: 1872 (+343)
Vefat Sayısı: 44 (+7)
İyileşen Hasta Sayısı: 29 (+26)
Günlük Test Sayısı: 3952
Toplam Test Sayısı: 27969
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.09

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1242205999362191360?s=20

24 Mart günü Sağlık Bakanı Koca, twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak aynı gün içerisinde yapılan 3952 testten 343’ünün pozitif çıktığını ve biri KOAH hastası, 6’sı ileri yaşta olan 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

24 Mart günü İçişleri Bakanlığı bir ek genelge yayınlayarak tüm marketlerin 09.00-21.00 arasında hizmet vereceğini ve market içerisindeki müşteri sayısının en fazla toplam alanın onda biri kadar olacağını duyurdu. Ayrıca tüm şehiriçi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarının ruhsatta belirtilen kapasitenin %50’si oranında yolcu kabul edileceği açıklandı.

24 Mart günü İçişleri Bakanlığı iki gün önce başlatılan Vefa Sosyal Destek Grubu projesinde toplam 144405 aramanın gerçekleştirildiğini ve bu aramalardan 121388’nin ihtiyaç talebi ve yaklaşık 23000 kişinin bilgi talebinin karşılandığını açıkladı.

25 Mart 2020 – Çarşamba

Tanı Sayısı: 2433 (+561)
Vefat Sayısı: 59 (+15)
İyileşen Hasta Sayısı: 26 (+0)
Günlük Test Sayısı: 5035
Toplam Test Sayısı: 33004
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.11

25 Mart günü Sağlık Bakanı Koca, aynı gün içerisinde yapılan 5035 testten 561’inin pozitif çıktığını ve vefat sayısının 59’a ulaştığını bildirdi.

25 Mart günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve video konferans yöntemi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.[33]

Toplantı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca ve Milli Eğitim Bakanı Selçuk; çocukların eğitiminin devam ettiğini ve bu uygulamanın tatil olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi. Bakan Koca, kamuoyunun daha kolay ve net bir şekilde bilgilendirilmesi için bundan sonra vaka ve tanı durumlarının dijital ortamda yayınlanacağını duyurdu. Bakan Koca, Çin’den alınan ilaçların 136 hastaya uygulanmaya başlandığını ve 5 günlük bir kullanım ile ilacın değerlendirileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda okul tatilinin 30 Nisan tarihine kadar uzatılacağını, bu süreçte uzaktan eğitim uygulamasının devam edeceğini duyurdu. Bakan Selçuk, Bakanlığın her türlü senaryoya hazır durumda olduğunu ve mevzuat, ihtiyaçlar, sınavlarla ilgili açıklamaların ilerleyen zamanlarda yapılacağını belirtti.

Bakanların Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamadan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aldığı ilk önlemleri hatırlatarak bu süreçten olabildiğince en kısa sürede ve olabilecek en az hasarla çıkılacağını belirtti.

Ayrıca 25 Mart günü Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile sağlık çalışanı atamaları, ulaşımı ve konaklamaları ile ilgili düzenlemeler paylaşıldı.

26 Mart 2020 – Perşembe

Tanı Sayısı: 3629 (+1196)
Vefat Sayısı: 75 (+16)
İyileşen Hasta Sayısı: 26 (+0)
Günlük Test Sayısı: 7286
Toplam Test Sayısı: 40290
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.16

26 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gün içerisinde yapılan 7286 testten 1196’sının pozitif olduğunu ve vefat sayısının 16 artarak 75’e ulaştığını açıkladı.

26 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemi ile G20 Liderler Olağanüstü Zirvesine katıldı.

26 Mart günü bir TÜBİTAK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından COVID-19 Türkiye Web Portalı açıldı. Portalda Türkiye’deki koronavirüs vakaların durumlarını gösteren istatistikler ve çeşitli bilimsel kaynaklar ile klinik çalışmalar yer alıyor.

26 Mart günü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS’nin (Liselere Geçiş Sınavı) yalnızca birinci dönem müfredatından yapılacağını ve şuanlık herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını dile getirirken YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerde bahar döneminin yalnızca uzaktan eğitim yöntemi ile yapılacağını, dijital materyallerle anlatılamayacak olan derslerin ise telafisinin yapılacağını ve YKS’nın (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 25-26 Temmuz’a ertelendiğini açıkladı.

27 Mart 2020 – Cuma

Tanı Sayısı: 5698 (+2069)
Vefat Sayısı: 92 (+17)
İyileşen Hasta Sayısı: 42 (+16)
Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 7533 (+?)
Entübe Hasta Sayısı: 241 (+?)
Toplam Test Sayısı: 47823 (+7533)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.27

27 Mart günü Bakan Koca, gün içerisinde yapılan 7533 testten 2069 yeni tanı konduğunu ve 17 yeni vefat yaşanırken 16 kişinin iyileştiğini duyurdu. 27 Mart günü itibariyle Türkiye’deki güncel durum (Günlük Koronavirüs Tablosu) covid19.saglik.gov.tr adresinden dijital halde erişilebilir oldu. Dijital olarak yayınlanan bu tabloda vaka ve test sayılarının yanı sıra yoğun bakımda olan ve entübe durumda olan hasta sayılarına da yer verildi.

27 Mart günü Sağlık Bakanı Dr. Koca, 81 il sağlık müdürleri ile 2 saat süren bir telekonferans görüşmesi gerçekleştirerek yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Bakan Koca, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamanın oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

27 Mart günü İçişleri Bakanlığı birkaç genelge yayınlayarak hafta sonlarında il ve ilçelerde sahiller, piknik alanları gibi yerlerde piknik yapmak, balık tutmak ve spor gibi faaliyetler gerçekleştirmenin yasaklanacağını; il ve ilçelerin durumlarına göre bu tedbirlerin hafta içi günlerinde de uygulanabileceği açıklandı. Ayrıca vatandaşların evde kalmaları için belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan ikaz/anons yapılacağı bildirildi.[34]

İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan başka bir genelge ile pazar yerlerine çeşitli düzenlemeler getirildi ve giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaçların satıldığı pazarların faaliyetinin 17.00 itibariyle durdurulacağı açıklandı.[35]

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavlarının Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ertelendiğini duyurdu.

27 Mart günü Sağlık Bakanlığı’nın izni ve onayıyla potansiyel koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için Rize’nin Kendirli beldesi ve bu beldeye yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri karantina altına alındı.[36]

Sağlık Bakanlığı 31 İl Valiliğine bir genelge göndererek sağlık çalışanlarının 3 ay boyunca istifa edemeyeceklerini duyurdu.

27 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü’nde yaşanan son gelişmelere dair açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında alınan karar ile şehirlerarası seyahatlerin valilik iznine bağlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; yurt dışı uçuşların tamamen durdurulduğunu, askerlerin 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü celp ve terhis uygulamalarına tabi tutulacağını belirterek alınan önlemleri açıkladı.

Ayrıca 27 Mart günü Beştepe Millet Camisi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği az sayıda kişiyle cuma namazı kılındı.

28 Mart 2020 – Cumartesi

Tanı Sayısı: 7402 (+1704)
Vefat Sayısı: 108 (+16)
İyileşen Hasta Sayısı: 70 (+28)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 445 (+101)
Entübe Hasta Sayısı: 309 (+68)
Toplam Test Sayısı: 55464 (+7641)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.22

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1243964451117817857?s=20

28 Mart günü 7641 testten 1704’üne koronavirüs tanısı koyulurken 16 kişi hayatını kaybetti ve 28 kişi iyileşti.

28 Mart günü İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak şehirlerarası tüm uçak/otobüs yolculuklarının Seyahat İzin Belgesi olmadan yapılamayacağını ve bu belgeyi yalnızca doktor kararıyla sevk edilen, birinci dereceden yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olan kişilerin alabileceği duyuruldu. Bu kapsamda otobüs yolculuklarının %50 dolulukla yapılacağı da hatırlatıldı.

28 Mart günü şehirlerin giriş ve çıkış kapılarından geçen araçlara ateş ölçümü uygulaması başlatılırken Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı ve yerine Adil Karaismailoğlu atandı.

29 Mart 2020 – Pazar

Tanı Sayısı: 9217 (+1815)
Vefat Sayısı: 131 (+23)
İyileşen Hasta Sayısı: 105 (+35)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 568 (+123)
Entübe Hasta Sayısı: 394 (+85)
Toplam Test Sayısı: 65446 (+9982)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.18

29 Mart günü yapılan 9982 testten 1815’ine koronavirüs tanısı konurken vefat sayısı 23’e, iyileşen hasta sayısı ise 35’e ulaştı.

29 Mart günü İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine bir ek genelge daha göndererek ticari taksilerle ilgili çeşitli düzenlemeleri duyurdu. Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararlarla saat 00.00’dan itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde kayıtlı ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidildi. Bu sınırlama ile bir gün plakasının son rakamı tek olan, bir gün plakasının son rakamı çift olan taksilerin trafiğe çıkmasına izin verildi.

29 Mart günü İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi çeşitli İl Valilikleri açıklama yaparak çocukların marketler, pazar yerleri ve her türlü market alanlarına girişi yasaklandı.

30 Mart 2020 – Pazartesi

Tanı Sayısı: 10827 (+1610)
Vefat Sayısı: 168 (+37)
İyileşen Hasta Sayısı: 162 (+57)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 725 (+157)
Entübe Hasta Sayısı: 523 (+129)
Toplam Test Sayısı: 76981 (+11535)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.14

30 Mart günü yapılan 11535 testten 1610’u pozitif çıkarken vefat sayısı 37 artarak 168’ye, iyileşen hasta sayısı ise 57 artarak 162’ye ulaştı.

30 Mart günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Kabine toplantısı sonrası Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüse dair son durumu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; günlük test sayısının 10 bini aştığını belirterek 41 yerleşim biriminin karantina altında olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; İtalya ve İspanya’ya yardım gönderileceğini duyurarak aşı için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” bağış kampanyasını duyurarak 7 aylık maaşını bağışladığını açıkladı.

Ayrıca 30 Mart günü İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak İstanbul’da şehirlerarası deniz yolu ulaşımında yük taşımacılığına devam edileceğini, yolcu taşımacılığının (deniz otobüsü, feribot vb.) ise saat 17.00 itibariyle duracağının kararlaştırıldığını bildirdi.

31 Mart 2020 – Salı

Tanı Sayısı: 13531 (+2704)
Vefat Sayısı: 214 (+16)
İyileşen Hasta Sayısı: 243 (+81)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 847 (+122)
Entübe Hasta Sayısı: 622 (+99)
Toplam Test Sayısı: 92403 (+15422)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.18

31 Mart günü yapılan 15422 testten 2704’ü pozitif çıktı. Vefat sayısı 16 artarak 214’e yükselirken iyileşen hasta sayısı 81 artarak 243’e ulaştı.

31 Mart günü Selçuk Bayraktar yerli solunum cihazının ilk prototipini Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Cihaz 5 yıl önce Biyosys şirketi tarafından tasarlanmaya başlandı, ilk prototip ise Arçelik tarafından Aselsan ve Baykar Savunma mühendislerinin katkılarıyla üretildi.

Nisan Ayı

1 Nisan 2020: Türkiye’nin tüm illerinde koronavirüs vakası görüldüğü açıklandı. İl il koronavirüs vaka sayısı paylaşıldı.
2 Nisan 2020: Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanları ile video konferans yöntemiyle görüştü.
3 Nisan 2020: 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş/çıkışı durduruldu. 20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Toplu alanlarda maske kullanımı zorunluluğu getirildi.
4 Nisan 2020: İçişleri Bakanlığı şehirlere araç giriş/çıkış yasağına dair istisnaları duyurdu.
5 Nisan 2020: Hatfalık Ücretsiz Maske Temini uygulaması başlatıldı.
6 Nisan 2020: Maske satışı yasaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 gün içerisinde İstanbul’a 1000 odalı iki salgın hastanesi yapılacağını duyurdu.
7 Nisan 2020: *Gelişmeler eklenecektir*

1 Nisan 2020 – Çarşamba

Tanı Sayısı: 15679 (+2148)
Vefat Sayısı: 277 (+61)
İyileşen Hasta Sayısı: 333 (+90)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 979 (+132)
Entübe Hasta Sayısı: 692 (+70)
Toplam Test Sayısı: 106799 (+14396)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.15

https://twitter.com/hans_kluge/status/1245349593136726018?s=20

1 Nisan günü 14396 yeni test yapıldı ve toplam test sayısı 100 bini geçti. Yapılan testlerden 2148’ine koronavirüs tanısı konurken vefat sayısı 61 artarak 277’ye yükseldi ve iyileşen hasta sayısı 90 artarak 333’e ulaştı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge video konferans yöntemi ile görüştü.

Bakan Koca yine 1 Mart günü video konferans yöntemi ile COVID-19 hastalarını tedavi eden hekimler ile görüştü.

1 Nisan günü İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Cemil Taşcıoğlu koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Böylece Türkiye’de hayatını kaybeden ilk doktor oldu.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu sonrası basın açıklamasında bulundu. Bakan Koca, günlük test sayısının artığını dile getirerek önümüzdeki hafta içerisinde vaka sayısının 20-25 bin aralığına çıkacağını, hedefin hayatını kaybeden vatandaşların sayısını azaltmak olduğunu dile getirdi.[37]

1 Nisan’da Türkiye’nin bütün illerinde koronavirüs vakası görülmüş oldu. Bakan Koca basın açıklamasında bu durumu belirterek en çok vaka görülen ve en çok ölümün görüldüğü 10 ili açıkladı;

En çok vaka görülen 10 il:
• İstanbul – 8852
• İzmir – 853
• Ankara – 712
• Konya – 584
• Kocaeli – 410
• Isparta – 268
• Sakarya – 207
• Adana – 197
• Bursa – 135
• Samsun – 112

En çok vefat görülen 10 il:
• İstanbul – 117
• İzmir – 18
• Kocaeli – 8
• Ankara – 7
• Konya – 7
• Zonguldak – 5
• Trabzon – 5
• Balıkesir – 5
• Adana – 3
• Sakarya – 3

Bakan Koca, Türkiye’de 601 sağlık çalışanına koronavirüs tanısı koyulmuş olduğunu açıklayarak sağlık çalışanlarına özellikle koruyucu malzeme noktasında eksiklik oluşturmamak için her türlü gayret içerisinde olunduğunu dile getirdi.

1 Nisan günü Milli Savunma Bakanlığına ait fabrika ve dikimevlerinde yerli imkanlar üretilen çeşitli tıbbi ve koruyucu ekipmanlardan oluşan TSK’ya ait Koca Yusuf askeri kargo uçağı İtalya ve İspanya’ya ulaştı.

2 Nisan 2020 – Perşembe

Tanı Sayısı: 18135 (+2456)
Vefat Sayısı: 356 (+79)
İyileşen Hasta Sayısı: 415 (+82)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1101 (+122)
Entübe Hasta Sayısı: 783 (+91)
Toplam Test Sayısı: 125555 (+18757)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.13

2 Nisan günü yapılan 18757 testten 2456’sına pozitif tanı konurken vefat sayısı 79 artarak 356’ya yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise bir önceki güne göre 82 artarak 415’e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanları ile bir video konferans gerçekleştirdi.

2 Nisan günü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen Twitter hesabından Prof. Dr. Feriha Öz’ün koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

2 Nisan günü Koronavirüs Bilim Kurulu ilk defa tamamen video konferans yöntemi ile toplandı.

Ayrıca 2 Nisan günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve İspanya ile İtalya’dan bir çok kişi Türkiye’nin bir önceki gün göndermiş olduğu tıbbi ekipmanlar için teşekkür dileklerini iletti.

3 Nisan 2020 – Cuma

Tanı Sayısı: 20921 (+2786)
Vefat Sayısı: 425 (+69)
İyileşen Hasta Sayısı: 484 (+69)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1251 (+150)
Entübe Hasta Sayısı: 867 (+84)
Toplam Test Sayısı: 141716 (+16160)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.17

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1246112351436365826?s=20

3 Nisan günü yapılan 16160 testten 2786’sına pozitif tanı konurken vefat sayısı 69 artarak 425’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise bir önceki güne göre 69 artarak 484’e ulaştı.

3 Nisan günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı basın açıklaması yaparak yaşanan son gelişmelere dair bilgileri aktardı.

Bakan Koca, genç nüfusun hareketliliğinin virüsle mücadelede en kritik noktalardan biri olduğunu dile getirerek Bilim Kurulunun hareketliliği kısıtlamak için daha sıkı tedbirler uygulanması yönünde karar aldığını belirtti. Bakan Koca yapılan önerileri detaylarıyla Cumhurbaşkanına sunduğunu da belirtti.

Ayrıca Bakan Koca, Türkiye’nin bulunduğu yeni süreçte olabilecek etkileri gündemde tutabilecek, psikolojik ve sosyolojik yeni bir kurulun hazırlıklarına başlandığını da açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mevcut gelişmeleri aktararak temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında yeterli bir durumda olunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş ve çıkışının durdurulacağını, yalnızca lojistik araçlara izin verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 00.00 itibariyle 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının 1 Ocak 2000 tarihinden sonra doğan kişiler, 20 yaş altı için de uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar yerleri ve marketler başta olmak üzre toplu alanlarda maske takma zorunluluğunun getirileceğini ve en az 3 adım mesafe kuralına uymayanlara ceza verileceğinide belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 gün önce başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’nda şuana kadar 1 milyar 61 milyon TL toplandığını açıkladı.

4 Nisan 2020 – Cumartesi

Tanı Sayısı: 23934 (+3013)
Vefat Sayısı: 501 (+76)
İyileşen Hasta Sayısı: 786 (+302)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1311 (+60)
Entübe Hasta Sayısı: 909 (+42)
Toplam Test Sayısı: 161380 (+19664)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.15

4 Nisan günü yapılan 19664 testten 3013’üne pozitif tanı konurken vefat sayısı 76 artarak 501’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise bir önceki güne göre 302 artarak 786’ya ulaştı.

İçişleri Bakanlığı bir basın açıklaması yayınlayarak bir önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu tedbirlerin detaylarını duyurdu. Yapılan açıklamada, alınan tedbirleri ve gerekli durumları yerine getirmeyen vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesi gereği 250 TL ile 1000 TL arası para cezası verilmesi başta olmak üzere Türk Ceza Kanu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususu belirtildi.

4 Nisan günü İspanya merkezli El Mundo Gazetesi, İspanya Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den aldığı solunum cihazları ve çok sayıda tıbbi ekipmanın bulunduğu bir uçağın Ankara Esenboğa Havalimanı’nda 6 gündür tutulduğunu iddia etti. Türkiye’nin Koca Yusuf askeri kargo uçağı 1 Nisan’da İspanya’ya yardım malzemeleri ulaştırmış ve İspanya Dışişleri Bakanı yardım için Twitter hesabından teşekkür etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı’nın İspanyol televiyonuna yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili çıkan suçlamaları reddettiklerini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, İspanya’dan uzun bir listelik talep geldiğini ve bazı özel şirketlerle sözleşme imzalandığını belirterek “Firmalar, üç beş kuruş fazla kazanacağız diye ülkemizi bu tuzağa düşürmemeli” sözleriyle Dost İspanya’nın her zamanın yanında olunduğu dile getirdi.

4 Nisan günü İçişleri Bakanlığı bir haber yayınlayarak şehirlere araç giriş/çıkış yasağı ile ilgili istisnaları açıkladı.

5 Nisan 2020 – Pazar

Tanı Sayısı: 27069 (+3135)
Vefat Sayısı: 574 (+73)
İyileşen Hasta Sayısı: 1042 (+256)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1381 (+70)
Entübe Hasta Sayısı: 935 (+26)
Toplam Test Sayısı: 181445 (+20065)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.16

5 Nisan günü günlük test sayısı 20065’e ulaşırken yapılan testlerden 3135 yeni tanı kondu. Vefat sayısı 73 artarak 574’e yükselirken, iyileşen hasta sayısı 256 artarak 1042’ye ulaştı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine sokağa çıkma yasağı kapsamında olan 18-20 yaş arası vatandaşlarla ilgili ek istisnaları barından ek bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı bir ek genelge daha göndererek sokak hayvanları için uygulanması gereken yardımlara dair bilgilendirme yaptı.

Maske takma zorunluluğunun getirilmesinden sonra, Sağlık Bakanlığı’nın USHAŞ Şirketi ve Ulaştırma Bakanlıkları’nın işbirliğiyle 20-65 yaş arasındaki vatandaşlar için her hafta ücretsiz 1 paket (5 adet) maske temini sağlanacağı açıklandı. Ücretsiz maske temini uygulaması ilk olarak maske.epttavm.com web sitesi üzerinden başladı. Ancak yoğunluktan dolayı sıkıntılar oluşmaya başladığı için hizmetin E Devlet Kapısı aracılığıyla ilerleyen zamanlarda uygulanacağı açıklandı.

6 Nisan 2020 – Pazartesi

Tanı Sayısı: 30217 (+3148)
Vefat Sayısı: 649 (+75)
İyileşen Hasta Sayısı: 1326 (+284)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1415 (+34)
Entübe Hasta Sayısı: 966 (+31)
Toplam Test Sayısı: 202845 (+21400)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.15

6 Nisan günü yapılan 21400 testten 3148’ne pozitif tanı konurken, vefat sayısı 649’a, iyileşen hasta sayısı ise 1326’ya yükseldi.

6 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında video konferans yöntemi ile toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanelerde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getirerek önümüzdeki yeni süreçte siyasi ve ekonomik açıdan Türkiye’nin çok daha güçlü bir konuma ulaşma imkanına sahip olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nun Gıda Tarım, Ormancılık ve Hayvancılık Kurulu ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulu olarak 2 farklı kurul şeklinde düzenleneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parayla maske satışının yasaklandığını duyurarak vatandaşların e-Devlet üzerinden ücretsiz maske temin edebileceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, virüsle mücadele kapsamında İstanbul’a 1000 odalı iki salgın hastanesi yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki havaalanının bulunduğu alanların hastaneye dönüştürüleceğini ve çalışmaların 45 gün içerisinde tamamlanacağını da belirtti.

7 Nisan 2020 – Salı

Tanı Sayısı: 34109 (+3892)
Vefat Sayısı: 725 (+76)
İyileşen Hasta Sayısı: 1582 (+256)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1474 (+59)
Entübe Hasta Sayısı: 987 (+21)
Toplam Test Sayısı: 222868 (+20023)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.19

7 Nisan günü yapılan 20023 testin 3892’sine tanı konurken iyileşen hasta sayısı 1582’ye, vefat eden hasta sayısı ise 725’e ulaştı.

8 Nisan 2020 – Çarşamba

Tanı Sayısı: 34109 (+?)
Vefat Sayısı: 725 (+?)
İyileşen Hasta Sayısı: 1582 (+?)
Yoğum Bakım Hasta Sayısı: 1474 (+?)
Entübe Hasta Sayısı: 987 (+?)
Toplam Test Sayısı: 222868 (+?)
Günlük Vaka/Test Oranı: %0.?
*VERİLER HENÜZ AÇIKLANMAMIŞTIR*

* GELİŞMELER EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE EKLENECEKTİR *

Güncelleme (13.04.2021):
Bu zaman çizelgesini sürekli güncel tutmayı başaramadım. Belirsizlik durumu gerçekten bir süre sonra yorucu olmaya başlıyor.
3 ay boyunca her günü yazdım bu içeriğe. Bir yandan güncel tutamadığım için seviniyorum açıkçası, bu aylardan sonra belirsizlik daha da arttı.


Kaynakça

NOT: Bu içerikte aşağıda belirtilen kaynaklardan direkt alıntı yapılmamıştır. Kaynaklar içerikte bulunan bilgilerin doğruluğunu nitelemek amacıyla eklenmiştir ve ileri okuma yapmak için kullanılabilir.

Konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmek için kaynakça kısmının altında bulunan yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

 • Kaynak 1 "Yetkililere Göre Çindeki Gizemli Hastalık SARS Değil" - The Guardian
 • Kaynak 2 "Gün gün Türkiye'de koronavirüsle ilgili yaşanan gelişmeler" - TRT Haber
 • Kaynak 3 "Bakan Koca: Şu an Türkiye için herhangi bir koronavirüsü riski söz konusu değil" - Anadolu Ajansı
 • Kaynak 4 "Esrarengiz virüs Türkiye'de tespit edildi mi? Bakan Koca açıkladı..." - Hürriyet
 • Kaynak 5 "Bakan Koca, AA Editör Masası’na Konuk Oldu" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 6 "SAĞLIK BAKANLIĞI KORONAVİRÜS BASIN AÇIKLAMASI" - KKTC Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 7 "2019-nCOV Durum Raporu 2 - 22 Ocak" - Dünya Sağlık Örgütü
 • Kaynak 8 "Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüse İlişkin Açıklama Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 9 "Çin için Seyahat Uyarısı, 27 Ocak 2020" - Dışişleri Bakanlığı
 • Kaynak 10 "Koronavirüs: Aksaray'da 'koronavirüs şüphesiyle' 12 kişi hastaneye kaldırıldı" - BBC News Türkçe
 • Kaynak 11 "No: 30, 29 Ocak 2020, Çin’deki Yeni Koronavirüs Salgını ve Vatandaşlarımızın Tahliyesi Hk." - Dışişleri Bakanlığı
 • Kaynak 12 "Koronavirüs Bilim Kurulu, Bakan Koca Başkanlığında Toplandı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 13 "Bakan Koca, Havalimanında Koronavirüs Önlemlerini İnceledi" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 14 "Wang Yi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü" - Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği
 • Kaynak 15 "Fahrettin Koca, Koronavirüse İlişkin Tedbirleri ve Son Durumu Değerlendirdi" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 16 "Koronavirüs: Çin dışındaki ilk ölüm vakası Filipinler'de görüldü" - BBC News Türkçe
 • Kaynak 17 "Yeni Tip Koronavirüs (nCoV-2019) Salgınına İlişkin Açıklama" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 18 "Fahrettin Koca, Koronavirüse İlişkin Açıklamalar Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 19 "Bakan Koca, Koronavirüse Karşı Alınan Yeni Tedbirleri Açıkladı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 20 "Bakan Koca, Karantina Süresi Sona Eren Vatandaşları Ziyaret Etti" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 21 "Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüse İlişkin Son Durumu Değerlendirdi" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 22 "İran’dan Gelen Türk Vatandaşlar Ankara’da Karantinaya Alındı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 23 "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA Editör Masası’nın Konuğu Oldu" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 24 "​İSTANBUL’UN TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI TERTEMİZ…" - İBB
 • Kaynak 25 "Bakan Koca, Bilim Kurulu Sonrası Basın Açıklaması Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 26 "İstanbul'dan gelen THY uçuşundaki yolcunun COVID-19 testi Singapur'da pozitif çıktı" - ChannelNewsAsia
 • Kaynak 27 "Bakan Koca, TBMM Sağlık Komisyonu'nda Koronavirüs Sunumu Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 28 "Üç Bakan, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın Ardından Açıklama Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 29 “Tedbir Alır, Yayılmayı Önlersek Hayat Normale Döner” - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 30 "Bakan Selçuk: “Yeni Tip Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi Uygulama Zorunluluğunu Askıya Aldık”"
 • Kaynak 31 "81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi" - T.C. İçişleri Bakanlığı
 • Kaynak 32 "65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi" - T.C. İçişleri Bakanlığı
 • Kaynak 33 "İki Bakan, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın Ardından Açıklama Yaptı" - Sağlık Bakanlığı
 • Kaynak 34 "Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Park, Mesire, Piknik Yerleri İle İlgili Ek Genelge" - T.C. İçişleri Bakanlığı
 • Kaynak 35 "Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Pazar/Satış Yerleri İle İlgili Ek Genelge" - T.C. İçişleri Bakanlığı
 • Kaynak 36 "Kendirli Beldesi karantina altına alındı" - Rize İl Sağlık Müdürlüğü
 • Kaynak 37 "Bakan Koca: “Dışarı Çıkmayalım, Virüse Fırsat Tanımayalım”" - Sağlık Bakanlığı
 • Kapak Fotoğrafı "Workers in protective suits disinfect Dolmabahce Palace due to coronavirus concerns in Istanbul, Turkey March 11, 2020. REUTERS/Umit Bektas"

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir