Evde Kalırken Kendinizi Geliştirin – “Alison” ile Online Eğitim

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken birçok ülke virüsün hızlı yayılımını engellemek amacıyla çeşitli önlemler ile beraber sokağa çıkma sınırlamaları getirdi. Türkiye’de de her hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve eğitim yılının sonlandırılmasıyla beraber vatandaşların evde kalmaları için gerekli önlemler uygulandı.

Halk sağlığı için uygulanan bu tedbirler zaman zaman zorlayıcı olsa bile evde kalarak yeni şeyler öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz için yararlı bir zaman dilimi oluşturdu. Bu süreç içerisinde yeni hobiler keşfedebilir, online seminerlere ve uzaktan eğitimlere katılabilirsiniz.

Alison Online Eğitim Sitesi

Alison web siteside #EvdeKal süreci içerisinde katılabileceğiniz birçok farklı kategoride binlerce ücretsiz ve sertifikalı eğitim sunuyor. 2007 yılında İrlanda’da Mike Feerick tarafından geliştirilen Alison, günümüzde 195 ülkeden 15 milyondan fazla öğrenciye ücretsiz eğitim sağlıyor.

Alison’u diğer online eğitim sitelerinden ayıran önemli özelliklerinden birisi hem sertifika hem de diploma türünde içerikler sunmasına rağmen ücretsiz olması. Alison’da bulunan kursları ücretsiz bir şekilde tamamlayıp çeşitli kurslarda ücretsiz sertifika alabilirsiniz. Ancak yine de eğer basılı veya çerçeveli bir sertifika istiyorsanız veya Alison’un sizin için bir onay mektubu hazırlamasını istiyorsanız fiyatlandırma sayfasından ücretleri öğrenebilirsiniz.

Alison’da 16 ana kategorinin altında 3 farklı eğitim türü bulunmakta. Bunlardan ilki Sertifika Kursları. Genelde 2-3 saatlik eğitimlerden oluşan bu kurslar çeşitli uzmanlık alanlarında temel bilgi almanızı sağlıyor.

Diploma kursları ise 8-10 saatlik eğitimlerden oluşmakta ve bir uzmanlık alanında sertifika kurslarına göre daha fazla detay öğrenmenizi sağlıyor.

Öğrenme yolu olarak adlandırılan genel olarak 18-20 saatlik eğitimlerden oluşuyor ve herhangi bir alanda sıfır seviyeden ileri seviyeye ulaşmanız için yeterli bir kursu kapsıyor.

Alison’da bilgisayar güvenliği, ağ güvenliği, etik hackerlık, yazılım ve bilgi teknolojileri alanında birçok kurs bulunmakta. Bu kurslar İngilizce dilinde hazırlanmış olsa da temel bir İngilizce’ye sahipseniz eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Özellikle bilişim teknolojileri konusunda İngilizce’nin önemli bir yer kaplamasından dolayı Türkçe’nin yanı sıra bu tarz İngilizce kurslar almanız kariyerinizde olumlu bir etki sağlayacaktır.

Alison’da şuanlık Türkçe seçeneği de bulunan ücretsiz sertifikalı bir koronavirüs bilgilendirme eğitimi mevcut. Bu kursa ücretsiz bir şekilde katılarak sertifikanızı alabilir ve özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Alison’un sürekli güncellenen bir yapıya sahip olmasından dolayı bu tarz Türkçe kursların ileride yine karşımıza çıkması da mümkün.

Ağ ve Güvenlik konusundaki kurslardan birkaçı

Alison’da bir Kursa Nasıl Kayıt Olunur?

Alison sitesinde bir hesap oluşturmak için alison.com adresine giderek Sign Up seçeneğinden mail adresinizle veya Google hesabınız ile hızlı bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra menüde bulunan Course Categories seçeneğinden istediğiniz kategoriye giderek istediğiniz kursu seçebilir veya Türkçe olarak sunulan bu adresteki koronavirüsü hakkındaki ücretsiz eğitime gidebilir ve Start Course Now seçeneğine basarak eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Eğitimde bulunan içerikleri okuduktan sonra alt kısımda bulunan next butonuna basarak tamamlayabilirsiniz. İsterseniz sağ kısımda bulunan Study Reminders kısmından size belirlediğiniz saatlerde eğitime çalışmanız için e-mail gönderen hatırlatıcılar kurabilir veya Study Notes kısmından eğitimi alırken notlar tutabilirsiniz.

Koronavirüs hakkında bir bilgilendirme eğitimi olan bu kursta bulunan iki eğitim modülünü tamamladıktan sonra kurs değerlendirme sınavını alarak eğitimi tamamlayabilirsiniz. Değerlendirme sınavında eğitimdeki konuyla alakalı 15 soru bulunmaktadır ve başarılı sayılmanız için %80’inin üzerinde puan almanız gerekmektedir.

Sınavınızı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Dashboard sayfanıza giderek sertifikanızı PDF türünde indirebilirsiniz. Sertifikanız aşağıdaki şekildeki gibidir;

Ayrıca yine Dashboard sayfasındaki sertifika kısmından Learner Vertification alarak sertifikayı aldığınızı doğrulayan bir sayfaya erişebilirsiniz.

Sertifikanızı aldıktan sonra özgeçmişinize ekleyebilir ve daha fazla ücretsiz eğitimden yararlanmak için alison.com sitesinde bulunan onlarca kategorideki eğitimleri inceleyebilir, yeni kurslara katılabilirsiniz.

    Leave a Reply

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir