Online Eğitim Siteleri

Ücretsiz, Sertifikalı Eğitim Alabileceğiniz 5 Web Sitesi

İnternetin yayılmasıyla birlikte eğitim alanı için yeni alternatifler oluştu. Artık internet üzerinden basit eğitim videolarından global sertifika veren ücretli/ücretsiz eğitimler bulmak mümkün.

İnternet üzerinde uzaktan eğitimler için iki temel tür var. Bunlardan ilki video eğitim. Bu tür eğitim veren kurslarda aldığınız eğitimler başlıklara bölünmüş videolar ve çeşitli ödev/sınavlar ile gerçekleşiyor. Videoları istediğiniz hızda, kendi zaman diliminize uygun izleyip sertifika sınavını başarı ile geçerek sertifikanızı alabiliyorsunuz.
İkinci tür ise canlı eğitim. Bu eğitim türünde kurslar öğrenci ve eğitmenin etkileşim halinde bulunduğu canlı dersler ile gerçekleşiyor. Canlı dersi izleyememeniz durumunda video kayıtlarını izleyip sertifika sınavına girerek sertifikanızı alabiliyorsunuz.

Günümüzde video eğitim veren web siteleri çok fazla bulunmakta olsa bile canlı eğitim veren web sitesi sayısı oldukça sınırlı.

Bu içerikte ücretsiz bir şekilde eğitim alabileceğiniz, çeşitli konularda kursların bulunduğu, farklı özelliklere sahip 5 web sitesine yer vereceğim.

1- İstanbul İşletme Enstitüsü

İstanbul İşletme Enstitüsü her yıl yaklaşık 500.000 öğrenciye eğitim veren, ücretsiz ve tamamen online bir uzaktan eğitim sitesi. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde Eğiticinin Eğitimi, İnsan Kaynakları, İngilizce, Almanca, Rusça, İkna Teknikleri, Zaman Yönetimi ve Diksiyon gibi farklı konulardan yaklaşık 65 ücretsiz eğitim bulunmakta. Bu eğitimler alanında uzman kişiler tarafından canlı olarak veriliyor. Eğitimler canlı ders videolarını, ödevleri, notlandırmaları ve sertifika sınavını barındıran bir haftalık süreç içerisinde gerçekleşiyor. Bir eğitim haftası içerisinde aynı anda iki farklı eğitim alabilmeniz mümkün.
Sertifika sınavını başarılıyla tamamlamanız durumunda tarafınıza özgeçmişinize ekleyebileceğiniz bir sertifika kodu veriliyor. Talep etmeniz durumunda 73TL’ye sertifikayı 350 gr kuşe kağıdına basılı, kaşeli ve damgalı olarakta alabilmeniz mümkün.
Ücretsiz eğitimleri incelemek ve kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü Sertifika
İstanbul İşletme Enstitüsü Örnek Basılı Sertifika Resmi

2- Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İşkur işbirliği ile hayata geçirilmiş, tamamen ücretsiz ve sertifikalı Dijital Pazarlama Eğitimi veren bir web sitesi. Google Dijital Atölye’de Dijital Güvenlik, Veri ve Teknoloji, Dijital Pazarlama ve Kariyer Geliştirme kategorilerinde çeşitli eğitimler bulunmakta. Ancak yalnızca Dijital Pazarlama eğitiminin sertifika özelliği bulunmakta. Sertifika tarafınıza PDF dosyası olarak gönderilmekte.
Google Dijital Atölye’de bulunan çoğu eğitimin videoları Türkçe. İngilizce videolarda ise Türkçe Altyazı bulunuyor.
Google Dijital Atölye’ye buradan üye olarak 26 modülü barından Dijital Pazarlama Eğitiminin tüm videolarını izleyip sınavda başarılı olarak Google, Open University ve IAB onaylı sertifikanızı alabilirsiniz.

Google Dijital Atölye Örnek Sertifika

3- ODTÜ Bilgeİş

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ODTÜ destekli Bilgeİş projesi öğrenmek isteyen herkese farklı konulardan 100 online video eğitimi sunan tamamen ücretsiz bir proje.
Bilgeİş üzerinde bulunan eğitimler maksimum 3 saat uzunlukta olan ve konu hakkında temel bilgileri sunan eğitimler.
Bilgeİş eğitimlerinde sınavlar ve proje ödevleri bulunmakta. Eğitimlerinizi ve notlandırmalarınızı tamamlayarak tarafınıza dijital olarak iletilen ODTÜ onaylı sertifikanızı alabilirsiniz.
Bilgeİş web sitesini incelemek için tıklayın.

Bilgeİş Örnek Sertifika

4- Udemy

Udemy, herhangi bir eğitmenin kendi kursunu açarak dersler verebileceği, içinde ücretsiz kurslar barındıran online bir video eğitim sitesi. Udemy’de çoğu kurs ücretli olsa da fiyatlar genellikle 25-70 TL arasında. Ayrıca kurslar için internet üzerinde indirim kodu bulmak çok kolay.
Udemyde; Teknoloji, iş, yazılım, hobi, sanat, dil ve bir çok konuda kurs bulunmakta.
Udemy sertifikaları bu içerikte bulunan diğer sertifikalar kadar güçlü olmasa da aldığınız kursu tamamladığınızı belirtecek nitelikte.
Udemy üzerindeki tüm kursları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Udemy Örnek Sertifika

5- Alison

Alison, insanların eğitim ve işyeri becerilerini kazanmalarını sağlamaları amaçlı kurulmuş yabancı bir online video eğitim sitesi. Alison üzerinde Bilişim, Dil, Bilim, Sağlık, Beşeri Bilimler, İş, Matematik, Pazarlama ve Yaşam Tarzı kategorilerinde çok sayıda tamamen ücretsiz eğitimler bulunmakta. Eğitimlere kolayca üye olarak sertifika sınavına girerek sertifika alabilmek mümkün.
Sertifikaların PDF yoluyla tarafınıza iletildiği bu web sitesiyle ilgili daha fazla detaylı bilgi almak için bu web sitesine özel hazırlanmış bu adresten ulaşabileceğiniz içeriği inceleyebilirsiniz.

    Leave a Reply

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir