Kali Linux – WiFi Adaptörü Bağlama, MAC Adresini Değiştirme ve Monitor Moda Geçme

Şuana kadar Kali Linux sisteminin temellerini öğrendik, DNS değiştirmeyi ve VPN kurmayı öğrendik. Ancak şuana kadar yaptığımız tüm işlemler sanal makinemizi bağladığımız NatNetwork, yani sanal kablolu ağımız, aracılığıyla gerçekleşti. Gerçek Kablosuz Ağlara, yani WiFi’lara saldırılar düzenlemek, ağlarla ilgili bilgi toplamak için sanal makinemizin WiFi bağlantısı olması gerekmektedir.

Sanal makinemizin kurulu olduğu bilgisayarınızda yalnızca bir adet WiFi kartı bulunmaktadır ve bu kartı bilgisayarın kendisi kullanmaktadır. Sanal makinemizi kablosuz ağa bağlayabilmek için harici bir WiFi adaptörü satın almanız gerekmektedir.

Sanal makine içine kurulu Kali Linux için önerilen chipsete sahip bir WiFi adaptörü almanız gerekmektedir. Tavsiye edilen chipsetlerin bulunduğu bu listeden yararlanarak herhangi bir WiFi adaptörü alabilirsiniz.

  • Atheros AR9271
  • Ralink RT3070
  • Ralink RT3572
  • Ralink RT5572
  • Realtek RTL8812AU
  • Ralink RT5370N


Ben elimde olan inca IUWA-150X modeli WiFi Adaptörünü kullanarak işlemleri göstereceğim. Herhangi bir kart ile aynı işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

WiFi Adaptörünü Sanal Makineye Bağlama

1- İlk olarak harici WiFi adaptörünü bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız kartı otomatik olarak tanıdıysa diğer maddeye geçebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız kartı otomatik olarak tanımadıysa ürün kutusu içerisinde bulunan CD’yi bilgisayarınıza takın ve sürücü kurulumunu yapın.

2- Ağ ayarlarını yapmak için VirtualBox’ı açın. Sanal makinenize tıklayın ve ayarlar sayfasına gidin. Bu sayfada bulunan USB kısmına gidin ve “USB denetleyicisini etkinleştir” seçeneğine tıklayın. Burada USB 1.1, 2.0 ve 3.0 olmak üzere 3 farklı madde bulunacaktır. Bunlardan herhangi birini seçerek işleme devam edebilirsiniz. Eğer ileri aşamalarda kart bağlanmazsa bu ayarı değiştirebilirsiniz.

3- Aynı kısımda bulunan “USB Aygıtı Süzgeçleri” kısmında yanda bulunan (+) işaretine basın ve bilgisayarınıza takmış olduğunuz WiFi adaptörünü seçin. (Genelde 802.11.n olarak gözükmektedir.) Bu işlemi yaptıktan sonra ayarlardan çıkıp sanal makinenizi başlatabilirsiniz.

4- Kali Linux’u açtıktan sonra WiFi’a bağlanabilmek için kablolu bağlantıyı kapatmanız gerekmektedir.

5- Bu işlemi yaptıktan sonra WiFi sembolüne tıklayıp “Select Network” ile açılan sayfadan herhangi bir kablosuz ağa bağlanabilirsiniz. Eğer açılan sayfada “No Network” hatasını görüyorsanız WiFi kartınızı USB’den çıkarıp geri takın ve terminali açıp service network-manager restart komutunu yazarak tekrardan deneyin.

6- ping <herhangi bir websitesi> komutunu kullanarak veya Firefox tarayıcıda herhangi bir siteye girerek kablosuz ağa bağlandığınızdan emin olabilirsiniz.

Ping işlemini durdurmak için CTRL+C tuşlarını kullabilirsiniz.

MAC Adresini Değiştirme

MAC adresi bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. MAC adresi 01:02:03:04:05:ab gibi 12 karakterden oluşur. Bu adresin ilk 6 karakteri cihazı üreten firmayı, son 6 karakteri ise cihazın ne olduğunu gösterir.

Bazı web siteleri sadece IP adresiyle kalmayıp MAC adresini de engellediğinden dolayı bu sitelere erişebilmek için MAC adresinin değiştirilmesi gerekmektedir.

1- İlk olarak WiFi adaptörünüzün MAC adresini görmek için terminale macchanger wlan0 --show komutunu girin. (Burada wlan0 yazan kısma bağladığınız WiFi adaptörünün arayüz adı yazılmalıdır. Bu genelde wlan0 olmaktadır. Ancak kontrol etmek isterseniz iwconfig veya ifconfig komutuyla cihazın adını görebilirsiniz.)

2- MAC adresini değiştirebilmek için internet bağlantısının durdurulması gerekmektedir. Bunu ipconfig wlan0 down komutu ile yapabilirsiniz.
Daha sonra MAC adresini değiştirmek için macchanger wlan0 --random komutunu girmeniz gerekmektedir. Bu komut rastgele bir MAC adresi oluşturacaktır.
MAC adresini girdikten sonra ipconfig wlan0 up komutu ile internet bağlantısını başlatabilirsiniz.

Monitor Moda Geçme

Kali Linux’ta kablosuz ağ adaptörleri için iki farklı mod bulunmaktadır. Bunlardan ilki standart mod olan ve normal bir şekilde ağlara bağlanmamızı sağlayan Managed Mode’dur. İkincisi ise bilgisayarımızın hiçbir sinyal göndermediği, sadece çevresindeki ağ sinyallerini kapsamlı bir şekilde dinlediği Monitor Mode’dur.

Network Penetration (Ağlara Sızma) işlemlerinde WiFi adaptörünüzü Monitor Mode‘da kullanmanız gerekmektedir.

1- İlk olarak WiFi adaptörünüzün hangi modda olduğunu görmek için iwconfig komutunu terminale girin.

2- Monitor Mode’a geçmek için airmon-ng start wlan0 komutunu terminale girin.

3- iwconfig komutunu girerek işlemin başarılı olduğundan emin olabilirsiniz.

4- Managed Mod’a geri dönmek için airmon-ng wlan0 stop komutunu kullanabilirsiniz.

Sonuç

Kali Linux işletim sisteminize nasıl WiFi kartı takılacağını ve herhangi bir kablosuz ağa nasıl bağlanacağınızı öğrendiniz.
WiFi kartınızın MAC adresini değiştirilebilecek ve kartınızı Monitor Mode’a geçirebilecek bilgiye sahipsiniz.

Sırada Ne Var?

Sanal makineniz kablosuz bağlantıya da sahip olduğuna göre artık Ağlara Sızma işlemlerine giriş yapabilirsiniz. İlk olarak Ağlarla İlgili Bilgi Toplama işlemlerini öğrenmeniz gerekmektedir.


Uyarı:

Bu sitede bulunarak bu içerikte yer alan bilgileri veya uygulamaları kötü amaçla kullanmanız durumunda sorumluluğun size ait olduğunu belirten Sorumluluk Reddi Beyanını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız

Eğitim ve bilgilendirme amaçlı olan bu içerik Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Lütfen tam kaynak ve yazar adı belirtmeden paylaşmayın ve alıntılamayın

Leave a Reply